Yolculukta Hasta Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler - MottoJoy
mottojoy tatil turları
tatilde hasta olmayın

tatilde hasta olmayın

Yolculukta Hasta Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

2019 Kasım’ında Çin’de görülen ilk vakanın ardından 5 ay kadar kısa bir süre içinde müthiş bir hızla tüm dünyaya yayılan bir gerçekle savaşıyoruz bugünlerde: Covid-19, diğer adıyla, Koronavirüs. Rakamlar ne kadar iç karartıcı olursa olsun gerek devlet tarafından alınan, gerekse kişisel olarak aldığımız önlemler ve kısıtlamalarla virüsün olumsuz etkilerini azaltmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca dışarı çıkmamak, sosyal mesafemize dikkat etmek, sık sık ellerimizi yıkamak ve seyahatlerimize sınırlandırma getirmek aldığımız önlemler arasında en büyük yeri teşkil ediyor. Fakat ne var ki bazı sebeplerden seyahat etme zorunluluğumuz da ortaya çıkabiliyor ve kendimizi bütünüyle eve kapatamıyoruz. Bu gibi durumlarda yine de dikkat edebileceğimiz noktalar ve alabileceğimiz önlemler bulunmakta. MottoJoy ailesi olarak takipçilerimizin sağlığını önemsiyor ve bu yazımızda seyahat zorunluluğu oluşması durumunda, seyahat sırasında veya öncesinde alınabilecek önlemlerden bahsediyoruz. Keyifli okumalar!

  • Bağışıklık ve Sağlıklı Beslenme
  • Seyahat Hazırlığı
  • Kişisel Hijyen

Bağışıklık ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenin

Elimizdeki verilere baktığımızda hastalığın yaşlıları, bünyesi zayıf olanları ve kronik rahatsızlıkları bulunanları en çok etkilediğini görebiliyoruz. Bu yüzden vücut direncini arttırmak, bağışıklığı ve bünyeyi güçlendirmek salgına karşı hayati önlem taşıyor.

Seyahat öncesinde C vitamini ve D vitamini gibi gerekli vitaminleri almak, mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanmak ve bol bol egzersiz yapmak çok önemli. Yediklerimize dikkat etmek, sağlıklı ve düzenli beslenmek, vücut direncini arttırıcı besinlere öncelik vermek seyahat öncesinde bünyemizi güçlendirip virüsün olumsuz etkilerinden korunmak için uzmanların tavsiye ettiği en önemli konular arasında.

Seyahat Hazırlığı

Kıyafetlerinizi mevsime göre seçin

Seyahate çıkmadan önce seyahat edeceğin yerin koşullarını öğrenmek hem virüsün hem de diğer faktörlerin olumsuz etkilerinden korunmak için çok önemli. İhtiyaçlarınıza göre seyahat planını nasıl çıkaracağınıza karar vermeniz önceliğiniz olmalı.
Örneğin, seyahat edeceğin yerin hava durumunu, iklim koşullarını öğrenmek ve buna hazırlıklı olmak iklim değişikliğine bağlı rahatsızlıklardan korunmak açısından oldukça önemli. Herhangi bir semptomla karşılaşılması durumunda başvurulacak sağlık merkezlerinin konumu öğrenmek de alabileceğimiz önlemler arasında.

Virüs dışı olumsuz durumlarla karşılaşmamak için seyahat edilecek yerdeki devlet tedbirlerine ve sınırlandırmalarına göz atmak da faydalı olacaktır. Seyahat öncesi seyahat sigortası yaptırmayı da unutmamalıyız.

Kişisel Hijyen

Kişisel hijyeninize dikkat edin

Covid-19’un son derece bulaşıcı bir virüs olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Virüsün hava yoluyla ve temas ile bulaşması ise en olası bulaşma yolları arasında. Buna karşılık olarak ellerimizi sık sık ve uzun süre yıkamak, su ve sabun bulamadığımız durumlarda antiseptik jel kullanarak ellerimizi dezenfekte etmek büyük önem taşıyor. Ellerimizi yüzümüze dokundurmamak da, her ne kadar edinilmesi zor bir alışkanlık olsa da, salgına yakalanmamak için oldukça önemli.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç