Turizmde Kadın Girişimciliği - MottoJoy

Turizmde Kadın Girişimciliği

Küreselleşme çağında turizm, büyüyen bir sektör olarak beraberinde farklı sosyal gruplar adına çeşitli avantajlar da getiriyor. Bu avantajların başında elbette kadınlar geliyor. Turizmin dinamik ve değişken yapısı, geleneksel ya da sosyal rollerin ve kalıpların aşındığı ve tüm unsurların turistik ürün ve hizmet üretiminin içerisine çekildiği bir noktayı işaret etmektedir.

Turizm Sektöründe Kadının Yeri

Turizm alanında kadın girişimciler, yeme-içme, konaklama, yöresel el sanatları, hediyelik eşya, mutfak dallarında, iş yeri, ev, evin bir bölümü, toplum merkezi ve tezgahlarda hizmet verdikleri gibi; günümüzde turizm teknolojileri, dijital turizm ya da turizm işletmeciliği alanlarında da kendilerini gösteriyorlar.

Turizmde Kadın Girişimciliği

Gelişmekte olan ülkelerde turizm bir çıkış modeli olduğundan küçük ölçekli işletmeler ve girişimler yüksek sermaye ve eğitim gerektirmediğinden dolayı turizm bölgelerinin kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar tarafından cazip gözükmektedir. Bu anlamda kırsaldaki kadınların gündelik işlerinin bir bölümünü turistik bir faaliyet olarak pazarlamaları ve sunmaları rasyonel bir işleyişe işaret ediyor.

Kadın Girişimcilerin Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Ülkemizde sayısı artan kültürel turizm destinasyonlarında bu tip kadın işletmelerinin ve kadın girişimcilerinin her geçen gün daha da arttığı gözlemleniyor. Bunun yanı sıra kadın istihdamının arttığı sanat, teknoloji ve mühendislik alanları da direkt olarak turizmde kadın girişimci sayısına olumlu bir etki sağlıyor. Günümüzde turizmin derinden etkilediği dijitalleşme sayesinde birçok kadın mühendis, kadın yazılımcı ve kadın turizmci yeni fikir ve uygulamaları ile turizm endüstrisinde her geçen gün daha büyük bir alana yayılıyor.

Yeni nesil turizmde kadının yeri

Bu şartlar altında ülkemizde bulunan çeşitli turizm destinasyonlarında kadın girişimciliği on iki aya yayılan bir faaliyet haline geliyor. Bu şekilde kadın girişimciliği ile kadın istihdamı arasında bir paralellik sağlanabiliyor. Diğer bir deyişle kadın girişimciler senenin tamamına yayılan etkinlik üretme imkanına kavuşurken, kadınların geleneksel rollerinin dışında bir iş dalı ile turizm endüstrisinde farklı ufuklar açmaya devam ediyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç