Turizm Sektörünü Etkileyen Dijital Trendler - MottoJoy

Turizm Sektörünü Etkileyen Dijital Trendler

Geleceğin çalışma dünyasını bütünü ile  etkileyecek gelişmeler turizm endüstrisini de dijital dönüşüme yönlendiriyor. Turistler farklı kanallardan kişiselleştirilmiş deneyimler yaşamayı amaçlarken, bu deneyim için de gelişen teknolojinin kullanımını da talep ediyor. Amadeus tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre seyahat edenlerin %57’si, markaların bilgilerini kişisel tercihlere veya geçmişteki seyahat ya da alışveriş davranışlarına göre optimize etmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bunun yanı sıra bir seyahat acentası, veri odaklı yaklaşım ile elde ettiği seyahat edenin bilgilerini ve kişisel seyahat deneyimlerini kişisel tercihlere ve geçmiş davranışlara göre optimize etmiş ise, seyahat edenlerin % 36’sı bu acentaların sunacağı  hizmetlere daha fazla ödeme yapabileceğini belirtiyor.

Turizm Sektörü Nereye Gidiyor?

Teknolojik gelişmeler, gezginlerin tercihlerine bağlı olarak arama sonuçlarının optimize edilmesine zemin hazırlıyor. Müşterilerin en çok ziyaret ettiği seyahat web sitesinde seçeneklerin nasıl sıralandığını, geçmiş yolculukları değerlendiren cep telefonlarındaki uygulamaları, sosyal medyada kullanılan ifadeleri ve sık seyahat eden numaralar gibi gönüllü bilgileri sürekli olarak geliştiren algoritmalar sayesinde kişiselleştirme mümkün hale geliyor. Bunun yanında çok kanallı müşteri deneyimini yönetmek için farklı kanallar da kullanılabiliyor. Bunların başta gelenleri sosyal medya, arama motoru bazlı pazarlama, blog siteleri, dijital medya ve fiziksel kanallar olarak sayılabilir. Müşterilere bu kanallar aracılığıyla gerçek zamanlı pazarlama yapılabiliyor. Bununla birlikte müşterilerin dijital deneyimlere yönelik artan alışkanlıkları, fiziksel kanal yöneticilerini dijital deneyimler sunmaya itiyor.

Turizmde Müşteri Deneyiminin Yeri

Müşteri deneyiminde mobil teknolojilerin önemi gün geçtikçe artıyor. Tur ve etkinlik turları için yapılan rezervasyonların 2015’ten 2020’ye %75 artacağı ve çevrimiçi opsiyonların büyük bir çoğunluğunun mobil arayüzler için optimize edileceği düşünülüyor. Mesajlaşma platformlarının giderek artan kullanımıyla birlikte dünyada yapay zeka robotları ile mesajlaşma trendi de giderek artıyor.

Turizm endüstrisi içerisinde chat botların kullanımı genel olarak başlangıç seviyesinde olsa dahi sektör oyuncuları bu teknolojik gelişmenin operasyonlarda maliyet düşürme, yeni satış kanalı olarak konumlandırılma ve satışları artırma gibi potansiyelleri olduğunu görebiliyorlar. Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre seyahat edenlerin yaklaşık 3’te 1’i uçuş, otel, gidilecek noktada yapılacakları araştırma ve rezervasyon konularında dijital asistanları kullanmaya ilgili olduğunu ve hatta kullandığını belirtiyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç