Trabzon'da Gezilecek Yerler – Trabzon Gezi Rehberi | MottoJoy

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin incilerinden biri olarak kabul edilen Trabzon’da gezilecek yerler saymakla bitirilecek gibi değil. Trabzon’da mutlaka görmeniz gereken noktalar, tatmanız gereken lezzetler ve şehirde kesinlikle deneyimlemeniz gereken bir çok aktiviteyi sizler için “Trabzon gezi rehberi” yazımızda derledik!

Trabzon’un bir yerleşim yeri olarak kuruluş tarihi net olarak bilinmese de şehrin varlığı 4000 yıl öncesine dayandırılmaktadır. Trabzon denince akla ilk olarak muhteşem bir doğa gelse de geniş bir tarihe sahip olması şehrin renkli bir hal almasını sağlamıştır. Bu nedenle de Trabzon gezilecek yerler listesi oldukça kalabalıktır.

Yazımızda Uzungöl, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı), Ayasofya Müzesi, Hamsiköy, Çal Mağarası, Bakırcılar Çarşısı, Şahinkaya ve Hıdırnebi Yaylası gibi şehrin harika noktalarına değinerek, yolculuğunuz öncesinde Trabzon’da gezilecek yerleriçinbir liste oluşturmanıza yardımcı olacağız.

Trabzon Merkez’de Gezilecek Yerler

Her ilçesi birbirinden farklı güzelliklere ev sahipliği yapan Trabzon merkezde gezilecek yerler oldukça fazladır. Şehrin Merkez ilçesi, üniversitenin ana kampüsünün burada bulunması sebebiyle aslında iki parçaya bölünmüştür. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ana kampüsü çok geniş bir alana yayıldığından şehir merkezinin neredeyse yarısı üniversiteye ayrılmış diyebiliriz. KTÜ’nün gittikçe genişlemesi şehir merkezinde köklü değişikliklere neden olmuştur. Fakülte ve yüksekokullar arttıkça her yıl daha fazla öğrenci misafir edilmeye başlanmış dolayısıyla nüfusun yaş ortalaması yükselmiş ve şehir gelişip değişerek hareketli bir yapıya bürünmüştür.

Trabzon Uzun Sokak

Trabzon Merkez denildiğinde akla ilk gelen yer Uzun Sokak’tır. Burası için “Trabzon’un İstiklal Caddesi” yakıştırması yapılmakta olup sahiden de İstiklal Caddesi’ni andırmaktadır. Bu sokakta envai çeşit mağaza, restoran ve kafe bulunmaktadır. Dolayısıyla Trabzon’da gezilecek yerler arasında gündelik yaşam açısından bakıldığında oldukça revaçtadır.

Trabzon Boztepe

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi çayı ile ünlü olup bölgede içilen çayın tadının bambaşka olduğu söylenmektedir. Hem semaverde demlenmiş leziz Karadeniz çayının tadını çıkartmak hem de şehri ayaklarınızın altına alarak muhteşem bir manzaraya şahit olmak için Boztepe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Trabzon Ganita

Trabzon Merkez’de sahil kısmına Ganita adı verilmektedir. Şayet Boztepe’ye çıkarak şehrin yukarıdan izlemek yerine deniz kıyısında olmayı tercih ederim diyenlerdenseniz, sizlere çay keyfi için Ganita’yı tavsiye ederiz. Ganita’da birçok çay bahçesi, canlı müzik mekanı ve balık ekmek yiyebileceğiniz yerler bulunmaktadır. 

Trabzon Bedesten

Şehir merkezinde bulunan bedesten, tek kubbe tekniğiyle yapılan ilk bedestenlerdendir. Merkezde yer alması sebebiyle Trabzon’da gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen tarihi mimarilerindendir diyebiliriz. Bedesten içerisinde yöresel ve antik eşyalar satan dükkanlar, bakırcılar, kumaşçılar, kuyumcular bulunurken bir de otantik restoran yer almaktadır.

Trabzon Kalesi

Eski tarihlerden günümüze kadar varlığını koruyan Trabzon Kalesidenizin kıyısından şehrin en yüksek noktalarından birine uzanmaktadır. Yaklaşık 800 yıllık bir tarihi olan kalenin eski anıtlardan toplanan taşlardan inşa edildiği düşünülmektedir. Zaman içerisinde bazı yerlerine eklemeler ve bazı kısımlarında değişiklikler yapılan Trabzon Kalesi, Aşağı Hisar, Orta Hisar ve Yukarı Hisar olmak üzere üç farklı bölümden meydana gelmektedir.

Kaynaklarda; Trabzon Kalesi hakkında kalenin Osmanlı Dönemi’nde savunma açısından önemli rol üstlendiğine dair bilgiler yer almaktadır. Ayrıca Trabzon’da gezilecek yerler arasında revaçta olan bu kalenin sur duvarları arasından Osmanlı Dönemi’ne ait bazı kitabeler çıkmış olup bu eserler halihazırda Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir.

Biliyoruz ki kaleyi gezmek isteyenlerin akıllarında ilk olarak Trabzon Kalesi nerede sorusu canlanıyor. Hemen cevaplayalım: Trabzon Kalesi, Trabzon’un merkezinde Ortahisar mevkiinde yer almaktadır.

Dilerseniz MottoJoy Trabzon şehir turu için rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Trabzon’un Gezilecek Yerleri

Trabzon yolculuğunuza başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey Trabzon’un gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak. Bu sebeple doğru yerdesiniz. Sizlere Trabzon ve çevresinde gidip görmeniz gereken en güzel yerleri detaylıca anlatacağız.

Trabzon; yer şekilleri, iklimi, doğası, tarihi ile birçok özellik ve güzelliği bünyesinde bir arada barındıran bir şehir olduğundan Trabzon’da gezilecek yerler birbirinden farklı ambiyanslara sahiptir. Zigana Dağı, Karaca Mağarası, Hamsiköy, Trabzon Kalesi, Hıdırnebi Çal Mağarası ve Sümela Manastırı Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Bu güzel yerleri rehber eşliğinde gezmek için Mottojoy Trabzon günübirlik turlar arasından size uygun olan bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Gezinizle ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına öncelikle Trabzon’da ulaşım hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Şehirde ulaşım ağı gelişmiş olduğundan her yere otobüs veya minibüsle gitmeniz mümkündür. Şehir içinde günün belli saatlerinde hizmet veren belediye otobüslerini kullanabileceğiniz gibi özel halk otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Oldukça konforlu olan minibüslerle de Trabzon’da gezilecek yerler için ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca, çok yaygın olan Trabzon günlük gezi turları ile şehrin her noktasını karış karış gezebilirsiniz. Gelelim Trabzon’da gezilecek en güzel yerlere…

Trabzon Sümela Manastırı

Her yıl yerli yabancı turist akınına uğrayan Trabzon Sümela Manastırı şehrin en ilginç yapılarındandır. Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan bu yapı oldukça yüksek bir alana inşa edilmiştir. Tarihi çok eskilere dayanan Manastır zaman içerisinde birçok değişikliğe uğramış olup bugünkü halini 13. yüzyıldan beri koruduğu düşünülmektedir. III. Alexios zamanında bu yapıya olan ilgi artmış ve önemli bir ibadet merkezi haline gelmiştir. Osmanlı Devleti dönemine gelindiğinde ise padişahlar Trabzon Sümela Manastırı’na bir takım ayrıcalıklar tanıyarak burayı koruma altına almışlardır.

Trabzon Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerler arasında oldukça ilgi gören Trabzon Sümela Manastırı, şehir için simgesel bir hal almış olup şehre çok fazla turist çekmektedir. Manastıra özel aracınızla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Trabzon Merkez’den kalkan otobüslerle gitmeniz de mümkün. Trabzon Sümela Manastırı arası kaç km diye soracak olursanız, mesafe aslında oldukça az. Trabzon ile Sümela Manastırı arasında 47.7 kilometrelik mesafe bulunuyor ve yolculuk 1 saat sürüyor.

Sümela Manastırı’nı ve benzer noktaları aynı gün içinde rehber eşliğinde gezip görmek isterseniz  Mottojoy Trabzon Sümela Manastır turları içinden birini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle tek bir günde hem Sümela Manastırı’nı hem de Trabzon’da görülmesi gereken yerlerden birçoğunu gezip görmüş olursunuz.

Trabzon Uzungöl

Türkiye’nin fazlaca ilgi çeken yerlerinden biri Trabzon Uzungöl olarak karşımıza çıkıyor. Adını kıyısında bulunduğu gölden alan bu turistik mahalle Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir doğa harikası. Türkiye’nin yağmur ormanlarının yer aldığı Uzungöl Trabzon ziyaretçilerinin en uğrak noktalarından biri.

Uzungöl’e ulaşım oldukça kolay Uzungöl Trabzon arası sadece 85 km. Zaten Trabzon Uzungöl arası kaç km olursa olsun burası Trabzon gezinizin bir gününü mutlaka ayırmanız gereken bir yer. Trabzon Merkez’den yapacağınız bir buçuk saatlik yolculuğun ardından Uzungöl sizleri yemyeşil doğası, temiz havası ve büyülü ambiyansıyla kucaklıyor olacak.

Trabzon Uzungöl

Uzungöl’de konaklama deneyimi yaşayan Trabzon gezilecek yerler listesi keşfine çıkmış kişilerin yorumlarına bakıldığında Trabzon Uzungöl otelleri misafirlerini gayet güzel ağırlıyor kanısına varıyoruz. Bölgede bulunan birçok otel ve pansiyonun yanında Trabzon Uzungöl bungalov evleri ile de oldukça ünlü.

Uzungöl gezinizi daha da keyifli hale getirmek için Mottojoy Trabzon Uzungöl Turları arasından seçtiğiniz birine katılabilirsiniz.

Trabzon Hamsiköy

Son yıllarda popülaritesi gittikçe artmaya başlayan Trabzon Hamsiköy beş köyün birleşiminden meydana gelen bir yerleşim yeridir. Trabzon Zigana Dağı eteklerinde yer alan 1300 rakımlı bu köyün en önemli özelliği İpekyolu’nun kuzeydeki geçit noktalarından biri olması. Hamsiköy Trabzon Maçka ilçesine bağlı olup Maçka’ya 20 km, Merkez’e 50 km, Trabzon Zigana Tüneli’ne ise 25 km uzaklıktadır.

Geçmişte Rum halkına ev sahipliği yapan köy Rumlar bölgeyi terk ettikten sonra neredeyse tamamen boşalmış, Çaykara ve Of ilçelerinden göç almaya başlamıştır. Buna rağmen nüfusu çok az olan köy, Trabzon gezilecek yerler listesi arasında trekking ve dağ bisikleti en elverişli olandır. Hamsiköy’ün bir diğer özelliği ise nefis sütlacıdır. Bu konuya Trabzon’da tatmanız gereken lezzetlerden bahsederken daha ayrıntılı değineceğiz.

Trabzon Hıdırnebi Yaylası

Yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından biri haline gelen Trabzon Hıdırnebi Yaylası bölgenin en meşhur yaylalardan biridir. 1600 rakımlı yaylada her yıl düzenlenen şenliklerle ziyaretçiler birbirinden keyifli anlar yaşıyor.

İçerisinde bir konaklama tesisi bulunan Hıdırnebi Yaylası Trabzon ilinin konaklama için en elverişli yaylarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Yayla içerisinde bulunan Bungalov evlerde bol oksijen ve doğayla baş başa kalarak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Yayla ile ilgili merak edilenlerden biri deTrabzon Hıdırnebi Yaylası kaç km olduğu. Sevindirici bir haber verelim. Trabzon gezilecek yerler arasında Hıdırnebi Yaylası Trabzon Merkez’e yakın olanlardan. Yayla, Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor ve merkeze yalnızca 45 km’dir.

Trabzon Çal Mağarası

Eskiden çok bilinmeyen ve 2003 yılında ziyarete açılan ama başlanan Trabzon Çal Mağarası diğer adıyla Çalköy Mağarası, günümüzde ismi daha çok duyulmaya başlayan turistik bir yerdir. İçerisinde yer alan akarsu ve tarihi kalesiyle oldukça ilgi çeken mağara, bir yer altı su kanalı. Fakat burayı özel kılan şey aslında Çal Mağarası’nın uzunluğudur. Trabzon Çal Mağarası, 8 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci mağarası.

Trabzon Çal Mağarası

Solunum hastalıklarına iyi geldiği söylenen mağaranın içinde 400 metrelik bir yürüyüş yolu mevcut. Ayrıca, içinde gölet, şelale ve bir de dere bulunuyor. Trabzon gezilecek yerler arasında bulunan Trabzon Çal Mağarası neredediye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hemen cevap verelim: Çal Mağarası, Trabzon’un Düzköy ilçesinde, adını da aldığı Çal Köyü’nün sırtlarında yer alıyor. Merkeze yakın mı, Çal Mağarası Trabzon kaç km diye sorarsanız da cevabımız sizi sevindirecektir. Çünkü Çal Mağarası Trabzon Merkez’e oldukça yakın, sadece 45 km.

Mevsimsel olarak içerisindeki su miktarı değişkenlik gösteren Çalköy Mağarası’nda kurak zamanlarda su seviyesi çok düşükken yağışlı zamanlarda artıyor. Mağaranın kuru olan giriş kısmından iç kısımlarına doğru gidildikçe hava nemlenmeye başlıyor; dikitler, sarkıtlar ve diğer doğal şekiller mutlaka görülmesi gereken harika manzaralar oluşturuyor.

Dilerseniz Mottojoy Trabzon Çal Mağarası turu sayfamıza göz atabilir ve MottoJoy farkını yaşayabilirsiniz.

Trabzon Karaca Mağarası

Astım hastalığı başta olmak üzere birçok solunum hastalığına iyi geldiği söylenen Trabzon Karaca Mağarası muhteşem ambiyansıyla ziyaretçileri büyülemektedir. Mağaranın içinde bulunan dikitler, org desenli duvarlar, sütunlar, damlataşı şekilleri ve sarkıtlar mistik bir dünyanın kapılarını aralar adeta. Tavanından sızan sular sayesinde günümüzde bile hala damlataşı şekilleri oluşmaya devam etmektedir.

Aslında Karaca Mağarası Trabzon iline değil Gümüşhane’ye bağlıdır. Fakat Trabzon’a olan yakınlığı sebebiyle Trabzon gezilecek yerler listesine girmiş Trabzon Karaca Mağarası olarak anılmaya başlamıştır. Denizden 1550 m yükseklikte konumlanmış olan Karaca Mağarası’nın yakınında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dinlenme tesisleri ve bir de kır kahvesi bulunmaktadır. Trabzon’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken Karaca Trabzon Merkez’e sadece 89.6 km uzaklıktadır.

Ulaşımı oldukça kolay olan Karaca Mağarası’na özel aracınızla gidebileceğiniz gibi Trabzon’un birçok noktasını gezip görmenizi sağlayan turlardan Karaca Mağarası’na da ziyaret gerçekleştirenlerden birini tercih edebilirsiniz.

İsterseniz  Mottojoy Trabzon Karaca Mağarası turu sayfamıza göz atabilir ve MottoJoy turlarının farkını yaşayabilirsiniz.

Trabzon’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Gelelim merak edilen Trabzon’da ne yenir ne içilir konusuna. Bilindiği üzere Karadeniz mutfağı birçok farklı lezzeti bir arada barındırır. Bu sebeple Trabzon’da da yöresel tatlar oldukça gelişmiştir. Yani Trabzon gezilecek yerler listesinin yanında bir de tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler listesi yapmalısınız.

Trabzon’un en bilinen Akçaabat Köftesi, kuymak ve Trabzon Pidesi gibi yemeklerdir. Fakat bunların yanında birçok farklı lezzet de vardır. Bu noktada sizlere öncelikle Trabzon kahvaltı kültüründen bahsetmek isteriz.

Trabzon Kahvaltı Kültürü

Trabzon kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri kuymak ve kayganadır. Gideceğiniz hemen hemen bütün Trabzon kahvaltı mekanları göreceksiniz ki bu lezzetleri menülerinden eksik etmemiştir. Bu lezzetlere ülkemizin her yerinde olduğu gibi birçok kahvaltılık eşlik etmektedir. Bu eşlikçilerden biri Trabzon’a özgü Trabzon Tel Peyniri’dir. Bu peynir tuzsuz olup kaşar peynirine benzemekte ve tıpkı onun gibi ısıtıldığında eriyerek uzamaktadır. Ayrıca benzer yapıda olan Trabzon Kolot Peyniri’nin de Trabzon gezilecek yerler listesi içinde oldukça meşhur olduğunu göreceksiniz. Aslında kuymağa özelliğini veren biraz da şehre özgü bu peynirlerdir.

Kuymak, mısır ununun tereyağında kavrulması ve Trabzon Tel Peyniri veya Trabzon Kolot Peyniri ile karıştırılması ile elde edilen bir tava yemeğidir. Mıhlamadan farklı olduğu düşünülmekteyse de aslında durum öyle değildir. Bu yemeğe Trabzon’da kuymak, Rize’de Mıhlama veya Muhlama denmektedir. Yani Trabzon kahvaltı yerleri içinde bu yemeği tatmak istiyorsanız, siparişinizi ‘’kuymak’’ ismini kullanarak vermelisiniz. Kaygana ise bol tereyağı ile yapılan hamsi ve kavrulmuş sebze gibi tuzlu malzemeler içeren omlet benzeri bir yiyecektir. Çok lezzetli bir kahvaltılık olan kaygananın Erzurum mutfağına ait olduğuna dair söylentiler de vardır.

Trabzon serpme kahvaltı kültürü açısından oldukça gelişmiştir.Bu sebeple Trabzon gezilecek yerler listesinde bu lezzetleri tadabileceğiniz birçok kahvaltı mekanı bulabilirsiniz.Tavsiye edebileceğimiz Trabzon’da en güzel kahvaltı yerleri ise Trabzon Ayasofya Müzesi Çay Bahçesi, Fanus Organik Gıda ve Doğal Ürünler, Kumsal Restoran, Goca Yusuf’un Yeri, Zemu Swiss Bakery ve Arakale Kafe Restoran.

Hamsi Buğulama, Hamsi Çorbası, Hamsi Köftesi…

Bilindiği üzere Karadeniz Türkiye’nin hamsisiyle ünlü bölgesidir. Hamsinin en fazla bulunduğu bölge olduğundan burada hamsi kullanılarak yapılan yemekler oldukça yaygındır. Şehirde hamsiyle yapılan envai çeşit yemeğe rastlamanız mümkün. Hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi köftesi, hamsi mücver, çöpte hamsi ızgara bunlardan bazıları. Hamsiyle yapılan daha birçok yemek çeşidi varken hamsinin turşusunun kurulduğunu ve hatta tatlısının yapıldığını da eklemek isteriz.

Akçaabat Köftesi

Gelelim meşhur Trabzon Akçaabat Köftesi’ne. Coğrafi işaret tescili alan bu köftenin özelliği bol sarımsaklı olması, odun kömürüyle çalışan ocaklarda pişirilmesi ve pişirildiği ızgaraya böbrek yağı sürülüyor olması. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 1930’lu yıllarda yapılmaya başlanan ve tadanların mest olduğu bu köfteyi Trabzon’da gezilecek yerler listenizin bir köşesine mutlaka not edin deriz. Komaroğlu Köfte Salonu, Cemil Usta, Nihat Usta ve Köfteci Ali önerebileceğimiz meşhur Akçaabat köftecilerinden.

Hamsiköy Sütlacı

Dillere destan bir lezzet olan Hamsiköy Sütlacı adından da anlaşılacağı üzere daha önce bahsettiğimiz gibi Hamsiköy’de yapılan bir sütlaçtır. Bu sütlacın en önemli özelliği içine herhangi bir kıvam verici katılmadan sadece pirinç ile pişirilmesidir. Oldukça kısa bir süre fırınlanan bu sütlaç Karadeniz’in leziz fındıklarıyla eşliğinde tüketilmektedir. Size tavsiyemiz leziz Trabzon Zigana etlerinin tadına baktıktan sonra bu lezzeti Hamsiköy Sütlacı ile taçlandırmanızdır. Şayet Hamsiköy Sütlacı’nı Trabzon Merkez’de veya merkeze yakın yerlerde yemek isterseniz sizlere Elly’s Sütlaccı ve Niyazi Usta’yı öneririz.

Trabzon’da gezilecek yerler planı yaparken tadacağınız lezzetler kısmına Laz Böreği’ni de mutlaka eklemelisiniz. Laz Böreği deyince aklınıza tuzlu bir yiyecek geldiğini biliyoruz. Fakat Laz Böreği aslında leziz bir tatlı çeşidi. Bu tatlının orjinalinde malzeme olarak tereyağı, şerbet, muhallebi ve yufka kullanılırken günümüzde milföy ve krema ile yapılanları da mevcuttur. Bu tatlıyı deneyebileceğiniz en meşhur yer ise Nejla Hanım.

Gördüğünüz üzere Trabzon’da bizleri zengin bir mutfak kültürü karşılıyor. Trabzon gezi planı yaparken bu lezzetlerden hangi birini tadacağınızı şaşıracağınızı bildiğimizden daha fazla anlatmıyor ve Trabzon’da ne yenir konusunu burada noktalıyoruz. Fakat Trabzon pidesini, enfes tereyağlı pilavını, karalahana çorbasını ve sarmasını da önermeden edemeyiz. Trabzon Pidesi’ni demeniz için sizlere Rüştü’nün Fırını, Karpi Pide, Merkez Pide Salonu ve Bozo Pide’yi tavsiye edebiliriz. Trabzon’da gezilecek yerler keşfiniz sırasında Tereyağlı pilav ve karalahana çorbası bulabileceğiniz en ünlü yerler ise Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı, Muharrem Usta, Akçay Lokantası, Kalender Lokanta ve Kafe ve Sümer Restoran.

Trabzon Gece Hayatı

Sizde fark ettiyseniz Trabzon gezilecek yerler açısından çok geniş bir skalaya sahip. Fakat Trabzon gece hayatı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Aktif ve renkli bir gece hayatı olmayan şehirde akşamları eğlenerek vakit geçirilebilecek çok az mekan mevcut.

Deniz kenarında şık bir Trabzon akşam yemeği yemek isterseniz Galanima Restaurant veya Marina Akçaabat’ı, bir şeyler içerek sohbet etmek niyetindeyseniz Şişman Pub veya English Pub’ı, canlı müzik dinlemek isterseniz Mey Bar, Cıngıl Bar, Retto ya da Barikat’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca merkezde yer alan Zorlu gibi otellerin bar ve restoran bölümlerinde de eğlenmeniz mümkün.

Bu yazımızda sizlere keyifli bir Trabzon gezi rehberi sunmaya çalıştık. Umarız Trabzon tatilinizi dolu dolu geçirebilmeniz adına sizlere faydalı olabilmişizdir. Birçok şehir ve aktivite ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç