Nisan Ayı Tatil Önerileri - MottoJoy

Nisan Ayı Tatil Önerileri

Doğanın yeniden doğuşu ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte havaya hakim olan bahar kokusu insanın içinde yine o bildik kıpırtıyı doğuruyor. Baharın gelişiyle birlikte harekete geçme ve keşfetme ihtiyacı duyan pek çok insan, Nisan ayı için tatil planlarını yapmaya başladı bile. İster günübirlik, ister bir hafta sonu kaçamağı, isterse dolu dolu birkaç haftayı evden uzakta, keşfederek ve doğanın bu değişiminin içine dalarak geçirmek isteyenler için bu yazımızda nisan ayı tatil önerilerini listeledik. Keyifli okumalar!

Birgi, İzmir

Nisan ayı tatil onerileri izmir birgi
İzmir, Birgi

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı küçük bir köy olan Birgi, mütevazi havasıyla ilk bakışta dikkat çekmese bile içinde çok önemli değerler barındırıyor. Öyle ki 2012 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış bulunan bu küçük köy tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Bizans döneminde Pyrgion adıyla anılan Birgi, tarihi yapılar, camiler ve diğer kültürel ve tarihsel değerler açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra, Birgi Çayı’nın iki yanında kurulmuş olan bu küçük yerleşim yeri, Bozdağları’nın yamaçlarında bulunması sebebiyle pek çok doğal güzelliği de içerisinde bulundurmaktadır. İmam-ı Birgi Türbesi, Karaoğlu Camii, Küp Uçuran Kalesi ve Sandıkoğlu Konağı Birgi’de görülmesi gereken yerlerden.

 İğneada ve Longoz Ormanları

İğneada ve longoz ormanları
İğneada ve Longoz Ormanları

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir yerleşim yeri olan İğneada, Istranca Dağları ve Karadeniz’le çevrili bir bölgede yeşilin ve mavinin kucaklaştığı, Türkiye’nin nadide değerlerinden bir tanesidir. Dünyanın önde gelen doğal yaşam alanlarından biri olan Longoz Ormanları’nı ve pek çeşitli canlı türlerini içinde barındıran İğneada, trekking, off-road, kürek sportu gibi doğa sporları için harika bir konumdur. Çeşitli kuş türlerinin göç yolları üzerinde bulunan Longoz Ormanları’nda olağanüstü manzaralarla karşılaşmak işten bile değildir. Longoz Ormanları’na uğrayıp doğanın mucizesine şahit olmak isteyenler için lezzetine doyum olmayan Kırklareli köftesini denemelerini de mutlaka tavsiye ediyoruz.

Sakarya, Sapanca

Sakarya, Sapanca
Sakarya, Sapanca

Sakarya’ya bağlı küçük bir yerleşim yeri olan Sapanca, Nisan ayında şehirden fazla uzaklaşamayanlar ve hafta sonu kaçamağı arayanlar için birebir. İstanbul’a yakınlığıyla hafta sonunu değerlendirmek isteyenler ve şehirden kısa bir süre de olsa kaçmak isteyenler için doğal ve tarihi pek çok yer vadeden Sapanca’da Rüstempaşa Camii, Vecihi Kapısı ve Hükümet Konağı gibi noktalar gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ve elbette Kocaeli ve Sakarya arasında kalan, dillere destan Sapanca Gölü… Çok sayıda kuş türü için göç yolları üzerinde bulunan Sapanca Gölü’nde kuş çeşitliliğine ve Türkiye’nin doğal yaşam çeşitliliğine şahit olmak mümkündür. Sapanca Gölü, özellikle kuş gözlemine ve fotoğrafçılığa ilgi duyanlar için harika bir hafta sonu kaçamağı olarak değerlendirilebilir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç