Mutlaka Keşfetmeniz Gereken Manavgat'ta Gezilecek Yerler - Mottojoy

Mutlaka Keşfetmeniz Gereken Manavgat’ta Gezilecek Yerler

El değmemiş doğası ile benzersiz bir manzaralara sahip Manavgat’ta gezebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir çok bölge bulunmaktadır. Yıl içerisinde birçok misafiri ve turiste ev sahipliği yapan Manavgat, Antalya ilimizde bulunmaktadır. Ailenizle yapabileceğiniz keyifli aktivitelerin yanı sıra eşinizle ya da kendi başınıza gezebileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz yer bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere mutlaka keşfetmeniz gereken Manavgat’ta gezilecek yerler ve gezerken yapabileceğiniz aktiviteleri detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Manavgat Gezilecek Yerler Listesi

Manavgat’ta bir geziye çıkmadan önce internet üzerinden detaylı araştırmalar yapmanızda fayda vardır. Nerede konaklayacağınız ve nereleri gezmeniz gerektiğini yaptığınız araştırmalar ile bulabilirsiniz. Aynı zamanda yaptığınız araştırmaları bir liste haline getirerek planlı ve programlı bir şekilde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Bu programda yapmak istediğiniz tüm aktiviteleri, gidiş yollarını ve gezilecek yerler hakkında detayları not alarak Manavgat’ın hiç bir güzelliğini gözden kaçırmayacaksınız. MottoJoy olarak yapacağınız gezi listesine yardımcı olabilmek için Manavgat gezilecek yerler listesini hazırladık.

Manavgat Gezilecek Yerler Listesi

 1. Manavgat Şelalesi
 2. Titreyen Göl
 3. Köprülü Kanyon
 4. Side Antik Kenti
 5. Oymapınar Gölü
 6. Selge Antik Kenti
 7. Aspendos Köprüsü
 8. Aslanlı Mağarası
 9. Lyrbe ( Seleukeia ) Antik Kenti
 10. Evrenseki Plajı
 11. Oluk Köprüsü

Bu listeden hoşunuza giden bölgeleri işaretleyebilir ve gezi rotanıza ekleyebilirsiniz. Manavgat’ta gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi Manzarasının Tadını Çıkarın

Manavgat Şelalesi adını ilçenin adından almaktadır. Şelale ilçe merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta, Antalya merkezine ise 72 km uzaklıktadır. Oldukça soğuk bir suya sahip olan Manavgat Şelalesi 4 metre yükseklikten dökülmektedir. Manavgat Şelalesi ziyaretiniz sırasında huzurun ve sakinliğin tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Şelalenin çıkardığı ses ile kendinizi tamamiyle doğanın ortasında hissedeceksiniz.

manavgatselalesidoganintadinicikarin

Manavgat Nehri‘nin sularının şelale ile dökülürken çıkradığı manzaranın bir benzeri başka hiç bir yerde yoktur. Manavgat Şelalesi çevresinde ailenizle vakit geçirebileceğiniz ya da eşinizle romantik bir yemek yiyebileceğiniz bir çok kafe ve restorantlar bulunmaktadır. Şelalenin sularının oluşturduğu manzarayı izlerken karnızızı doyurabilir ya da keyifle çayınızı yudumlayabilirsiniz. Manavgat Şelalesi’nin çevresinde sadece kafeler değil geniş piknik alanları da bulunmaktadır. Çocuklarınızın doğanın tadını çıkararak eğlenebileceği bir ortam arıyorsanız Manavgat Şelalesi yakınlarındaki piknik alanları tam olarak size göre.

manavgatselalesidogaguzelligi

Bunların yanı sıra Manavgat Şelalesi etrafında yapabileceğiniz extreme aktiviteler de bulunmaktadır. Manavgat Nehri üzerinde tekne turları, rafting ve Manavgat jeep safari gibi etkinliklere de dahil olabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’ne Nasıl Giderim ?

Manavgat Şelalesi‘ne gitmek için öncelikle Manavgat ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’nin bir çok ilinden kalkan şehirlerarası otobüsler ile bu ilçeye ulaşmak oldukça kolay. İlçeye ulaştıktan sonra şelaleye giden otobüslere ya da minibüslere binmeniz yeterli olacaktır. Ancak unutmamanız gereken bir diğer nokta ise Manavgat Şelalesi’ne girerken kişi başı 5 TL ödemeniz gereklidir.

Titreyen Göl’ün Benzersiz Doğası İle Bütünleşin

Titreyen Göl, Manavgat Nehri’nin bir kolunun Akdeniz’e dökülmeden önce genişlemesi ve durgunlaşması ile oluşmuş bir göldür. Bu gölün suyu oldukça durgundur ve esen hafif rüzgarlar dolayısı ile yüzeyinde çok küçük dalganmaların oluşması dolayısı ile Titreyen Göl adını almıştır. Titreyen Göl hem bu özelliği ile hem de etrafında huzurlu ve sakin bir alan yaratması ile bir çok turistin ilgisini çekmiştir. Titreyen Göl çevresinde bir çok yürüyüş yolu ve kafe bulabilirsiniz. Manavgat gezilecek yerler arasında kesinlikle yer alması gereken bu bölge ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sık sık kalkan dolmuşlar ile Titreyen Göl ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

titreyengolbenzersizdogasi

Dilerseniz Manavgat Çayı’na doğru giden yürüyüş yolu ile benzersiz Manavgat doğası ile bütünleşebilirsiniz. Orman içerisinden ilerleyen bu yol araba geçişi için de uygundur. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki yol önce Manavgat çayına, ardından da çayın denize döküldüğü alana açılıyor.

Köprülü Kanyon’da Unutulmaz Bir Yolculuğa Çıkın

Köprülü Kanyon Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayan ve Antalya’dan Akdenize dökülen ve rafting için en ideal nehire sahip bir vadidir. Isparta’nın Kasımlar ilçesinden Antalya’nın Değirmenözü Köyü’ne dek 25 km boyunca dar vadilerden oluşan Köprülü Kanyon’nun rafting aktivitelerinin başladığı bölgede iki adet tarihi köprü bulunmaktadır.

koprulukanyondadoga

Köprülü Kanyon, Dünya Bankası uzmanlarıyla birlikte yürütülen BM GEF II Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi kapsamında Türkiye’de seçilen dört doğal alandan birisidir.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra oldukça önemli bir turist merkezidir. Köprülü Kanyon’da yapcağınız gezi sırasında bir çok antik ve tarihi kalıntıları görme şansına da sahip olacaksınız. Bununla birlikte bu Milli Park içerisinde doğal alanlarında rahatlıkla yaşayan canlıları da görebilirsiniz. Köprülü Kanyon boyunca yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için bir çok tesisin yanı sıra çadır kampı yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Manavgat Gezilecek yerler listesinin en çok aktivitesine sahip Köprülü Kanyon’da unutulmaz bir gezintiye çıkabilirsiniz.

koprulukanyondogayuruyusu

Köprülü Kanyon’da yapabileceğiniz aktivitelerin arasında ;

 • Rafting
 • Trekking
 • Canyoning
 • Bisiklet Turu
 • Dağ Bisikleti
 • River Yoga
 • Balık Tutma
 • Binicilik
 • Jeep Safari
 • Paintball
 • Takım Aktiviteleri

yer almaktadır.

Köprülü Kanyon, Antalya’ya 90 km uzaklıktaki Manavgat ilçesininde bulunmaktadır.Serik ile Manavgat arasında bulunan yol ayrımından kuzeye, Toros Dağları istikametine yol alınarak 38-40 km daha devam edildiğine ulaşılıyor.

Side Antik Kenti’nde Tarihi Keşfedin

Side Antik Kenti kalıntıları M.Ö 7. yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Side Antik Kenti bir çok millete ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Kökenleri oldukça eski tarihlere dayanan bu yerleşim yerine, Yunanlılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakim olmuştur. Eski uygarlıklara sahip bir çok eser bulunsa da Selçuklular ve Osmanlılar genellikle yerleşim yeri olarak kullanmadıkları için burada Osmanlı eserleri bulunmamaktadır.

sideantikkentkalintilari

Side Antik Kentinde, tarihin, denizin, güneşin, ormanın tadını doyasıya çıkarırken,

ayrılmak istemeyeceğiniz uzun ince kumlu plajlarıyla sizi her seferinde hayrete düşürecek güzellikte bir tatil beldesidir. Side Antik Tiyatrosu bölgedeki en önemli yapıların başında gelmektedir. 20.000 kişi kapasiteli bu tiyatroda antik çağlarda hayvan mücadeleleri yapılmıştır. Ardından Bizanslılar açık hava kilisesi olarak kullanmışlardır. Bölgedeki bir diğer önemli yapı ise Apollon Tapınağı’dır. Roma döneminde inşaa edilen bu tapınak deniz ile iç içedir. Apollon Tapınağı adını, ışığın ve sanatın tanrısı olan Apollon’dan almıştır.

aspendostiyatrosuvekalintilari

Antalya’dan Side Antik Kenti yaklaşık olarak 65 km’dir. Alanya tarafında olan Side’ye Manavgat’tan sık sık seferler düzenlenmektedir.

Oymapınar Gölü’nde Doğayı Yakından Tanıyın

Oymapınar Barajı, Manavgat Çayı üzerinde 1984 yılında yapımı tamamlanmış kemerli bir barajdır ve Manavgat’tan 20 km uzaklıktadır.

oymapinardogasinda

Bu bölgede jeomorfoloji, botanik, ornito (kuş gözlemi turizmi), dağ bisikleti, jeep safari, agro, eko ve su sporları turizmi olmak üzere 19 farklı alanda turizm yapılmaktadır. Barajda yapılan tekne turları ile doğayı daha yakından keşfedebilirsiniz. Oymapınar Gölü ise baraj arkasında kalır. Manzarası muhteşem olan bu gölde tekne gezintisi yapabilir, göl etrafında ise dağ ve orman gezileri yapabilirsiniz. Oymapınar Barajı Manavgat İlçe Merkezine 22 km, Manavgat Barajı ise 11 km uzaklıktadır.

oymapinargolundedogayiyakindantaniyin

Bu yazımızda sizlere mutlaka keşfetmeniz gereken Manavgat’ta gezilecek yerler ve bu bölgelerde yapabileceğiniz aktiviteleri detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Manavgat gezilecek yerler hakkında sorularınızı dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimiz ile rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

1 Comment

 • Harika bir içerik !

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç