Yuvarlakçay'da Gezilecek Yerler - MottoJoy Tatil Rehberi

Muğla’nın Soğuk Cenneti: Yuvarlakçay

Ev sahipliği yaptığı doğal güzelliklerle cennetin yeryüzündeki timsali olarak adlandırabileceğimiz güzeller güzeli Muğla’nın içinde saklı, özellikle sıcak ve bunaltıcı yaz günlerinde ruhunuzu ve bedeninizi ferahlatmak için köşe bucak tatil yeri aradığınız dönemlerde buz gibi suyuyla yardımınıza koşacak “cennetten bir köşe” paylaşacağız bugün sizlerle: Yuvarlakçay.

Yuvarlakçay Nedir?

Muğla Yuvarlakçay

Yuvarlakçay, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı bir tatil konumudur. Muğla’nın en yüksek dağı olma özelliğine sahip olan Sandras Dağı’nın eteklerinde bulunan çay, dağdaki eriyen kar sularından beslenmekte ve Köyceğiz Gölü’ne dökülmektedir. Üzerinde bulunduğu Topgözü Kanyonu’nun su ihtiyacını karşılayan çay, serinliği, muhteşem atmosferi ve göz alıcı bitki örtüsüyle ziyaretçilerini görür görmez büyülemektedir.

Sandras Dağı’nın karlarıyla beslenen çay, soğukluğuyla ünlü. Öyle ki, sıcaklığı 6 dereceyi bulan çayda yüzmek kimileri için adeta bir adrenalin aktivitesi haline gelmiş durumda. Bunun yanı sıra gürül gürül akan çayın suyu ve tertemiz havası sayesinde çay kimilerinin adrenalin açlığını doyururken kimileri için de mükemmel bir dinlenme noktası. Muğla’da yaz aylarında sıcaklığın 40 derece üzerine çıkabildiği zamanlarda bölge halkı için bulunmaz bir nimet olan çay, civarında bulunan işletmelerin de yaptığı geliştirmelerle her geçen yıl ününe ün katarak ziyaretçi akınına uğruyor. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Yuvarlakçay’ı görmek için en ideal mevsimse bahar.

Yuvarlakçay’da Gezilecek Yerler

Yuvarlakçay'da Gezilecek Yerler

Yuvarlakçay’da yapmanız gereken aktivitelerden en önemlisi çayın etrafındaki işletmelerin çay üzerinde kurdukları salıncaklarda sallanmak. İsterseniz sosyal medyada sıkça gördüğünüz bu salıncaklarda sallanarak serinleyebilir veya çayın buz gibi suyuna atlayarak unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Çayın çevresindeki restoranlardan birinde uygun fiyatlara, doğa havası eşliğinde mükemmel bir yemek yemek de mümkün. Yuvarlakçay civarındaki restoranlarda alabalık yemek oldukça popüler. Soğuk çay suyunda taze ve diri kalan alabakların lezzeti ise inanılmaz. Eğer bir şans verirseniz Yuvarlakçay yolu üzerinde bulunan köylülerin kurdukları tezgahlardan alıp yiyeceğiniz gözleme ve pekmezin lezzetini ise asla unutamayacaksınız.

Yuvarlakçay Gezi Rehberi

Günübirlik ziyaretle tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Yuvarlakçay’ın civarında bulunan güzellikler de görülmeye değer. Eğer Yuvarlakçay’da geçireceğiniz zaman sonrasında doğanın ve tatilin tadı damağınızda kalırsa, huzur dolu atmosferiyle asla terk etmek istemeyeceğiniz Akyaka’yı ziyaret edebilirsiniz. Tarihin ve doğanın kucaklaştığı Dalyan’da koyları, lagünleri ve kral mezarlarını görebilir; Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı bir plaj olan İztuzu Plajı’nın altın kumları üzerinde güneşlenip berrak denizinden istifade edebilirsiniz. Yahut da Yuvarlakçay’a oldukça yakın mesafelerde bulunan Marmaris ve Fethiye’yi ziyaret ederek gece hayatına ve tatil eğlencesine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Cennet bahçesi Yuvarlakçay, serin ve tertemiz suyu, oksijen zengini doğası ve eğlenceli aktiviteleriyle sizleri bekliyor!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç