MottoJoy Fethiye Tatil ve Gezi Rehberi - Mottojoy

MottoJoy Fethiye Tatil ve Gezi Rehberi

Türkiye’de tatil bölgesi deyince ilk akla gelen ve vazgeçilmez olan yerler vardır. Bu yerler hem yurt içinden hem de yurt dışından tatilcilerin uğrak mekanlarındandır. İşte bunlardan birisi de hem doğasıyla hem de gittiğinizde yapabileceğiniz aktiviteleriyle ünlü Fethiye. İsminden birçok sebeple söz ettiren ve içinde birbirinden güzel vadileri, koyları bulunduran Fethiye mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden birisidir. MottoJoy olarak içeriklerimizde Fethiye’nin güzelliklerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da sizlere Fethiye’ye gittiğinizde kesinlikle uğramanız gereken yerlerden bahsedeceğiz. Yazımızın devamına göz atmayı unutmayın😊

İlgili içeriğimiz : Fethiye’de Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Aktivite

Güzeller Güzeli Fethiye

İlk olarak daha önce Fethiye hakkında araştırma yapmamış olanlar için kısa bir bilgilendirme yapalım diyoruz eğer bilginiz varsa bu kısmı atlayabilirsiniz. Akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi yönden en zengin yerleşim yerlerinden biri olan Fethiye, Muğla şehrinin birbirinden güzel ilçelerinden birisidir. Tarihi birçok uygarlıktan oluştuğu için bu uygarlıkların hepsinden kalıntılar barındırır ve bu kalıntılar muhteşem bir kültür renkliliği oluşturur. Yani Fethiye’ye gittiğinizde sadece doğal güzelliklerine değil kültürel çeşitliliğine de hayran kalacaksınız gibi görünüyor. Fethiye içinde dünyaca ünlü vadileri barındırırken aynı zamanda bakir kalmış yerler de bulundurur. Fethiye’nin en meşhur yerlerinden en saklı yerlerini kapsayan gezi rehberimizi okuyup kendinize bir Fethiye rotası çizebilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti

MÖ 3.bin yıllarda kurulduğu tahmin edilen antik kent ismini Apollon’un oğlu Telmessos’tan almıştır. Aynı zamanda bölgenin tarihinde ilk yerleşim yeri olan antik kent şimdilerde kültürel gezilere ev sahipliği yapıyor. Telmessos Antik Kenti içinde Kaya Mezarları ve Antik Tiyatro bulunur. Telmessos antik kenti

Amintas Kaya Mezarları

Fethiye’nin kültürel çeşitliliğinden bu kadar bahsetmişken Amintas Kaya Mezarlarından bahsetmemek olmaz. 4.yy. da inşa edilmiş Lykia uygarlığına ait Telmessos antik kenti içerisinde yer alan Amintas Kaya Mezarı Fethiye’nin en dikkat çeken yerlerinden biridir. Mezarlara ulaşmak için yüz basamak çıkmak gerekir. Bu ufak yürüyüşte Fethiye Körfezi ve Şövalye Adasının muhteşem manzarası size eşlik eder.

Amintas Kaya Mezarları

Afkule Manastırı

Fethiye’de bulunan tarihi kalıntılardan biride Afkule Manastırı’dır. Sadece kültürel bir gezi olarak değil aynı zamanda dinlenme yeri olarak da gidilen manastır yolunda muhteşem manzaralar sizi bekliyor olacak. Kayaköy ’den çıktığınızda dağ yolunda yapacağınız yürüyüş sonucunda Afkule Manastırına ulaşabilirsiniz. Bu manastırın ürpertici bir hikayesi bulunuyor. Bu hikâyede Hz. İsa’nın bu manastırda yıllarca saklandığı ve inzivaya çekildiği söyleniyor. Manastırın manzarasını gördüğünüzde sizde bu yeri terk etmek istemeyeceksiniz.Afkule Manastırı

Gemiler Adası (Aya Nikola Adası)

Bizans döneminden kalma kiliseleriyle ve doğasıyla dikkat çeken Gemiler Adası tekne turlarının vazgeçilmez noktalarından birisidir. Zeytin ve çam ağaçlarının gölgesinde dinlenirken bir yandan da tarihin eşsiz kalıntılarını görmek isterseniz mutlaka Gemiler Adasına uğramalısınız.Aynı zamanda MottoJoy uygulamasını indirerek Fethiye’de yapılan tekne turları hakkında bilgi alabilir rezervasyon yaptırabilirsiniz. Aya Nikola Adası

Saklıkent Kanyonu

Fethiye’nin güzelliğine güzellik ekleyen bir diğer yer Saklıkent Kanyonudur. Yirmi yıl önce açılan kanyon önceleri daha çok çevre köylerden gelenler tarafından biliniyorken sonrasında popülaritesi artmış ve ülkenin birçok yerinden kanyonu görmek için gelenlerin sayısı çoğalmıştır. Saklıkent Kanyonu yüksek kayaların arasında kalmış ve içinde mağaralar olan doğa harikası bir yerdir. Kanyona giriş ücretleri öğrenci için 7TL, sivil için 10 TL’dir. Kanyonu çıplak ayak veya terliklerle gezmesi biraz zor olduğu için yanınıza plastik ayakkabı almanız öneririz. Saklıkent Kanyonuna ulaşmak için Jeep Safari turlarına katılabilirsiniz. Böylece hem kanyona ulaşmış hem de unutulmaz bir deneyim yaşamış olursunuz. MottoJoy uygulamamızı indirerek Saklıkent Kanyonunda yapılan Jeep Safari turları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

saklıkent kanyonu

Kayaköy’de Doğanın Tadını Çıkarın

Fethiye’de gezerken mutlaka uğramanız gereken ve Fethiye gezi rotanıza kesinlikle yerleştirmeniz gereken bölge Kayaköy’dür. Kayaköy içerisinde doğa ile iç içe bir geziye çıkabilir ve tüm yılın stresini arkanızda bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kayaköy içerisinde bir çok tarihi yapıyla karşılaşabilirsiniz. Mutlaka Fethiye tatil rotanızda Kayaköy gibi tarihi dokulara sahip bölgeleri eklemeyi unutmayın.
Kayaköy hakkında daha detaylı bilgi almak için bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz :

Fethiye Kayaköy'da Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler : Kayaköy

Ölüdeniz’in Eşsiz Manzarasını Keşfedin

Ölüdeniz Fethiye gezi rehberleri içerisinde mutlaka bulabileceğiniz bir bölgedir. Özellikle Ölüdeniz tekne turları ve Ölüdeniz yamaç paraşütü aktiviteleri ile ön plana çıkan ve benzersiz bir manzaraya sahip olan Ölüdeniz’i ziyaret etmeden Fethiye tatil gezinizi bitirmeyin. Ölüdeniz bölgesinde yapabileceğiniz bir çok benzersiz aktivite ile tatilinize heycan katabilirsiniz. Tatil rotanıza Fethiye Ölüdeniz’i eklemeden önce MottoJoy’un uygulamasından aktivitelere göz atabilir ve anında rezarvasyon yaptırabilirsiniz. Dilerseniz Ölüdeniz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz :

Ölüdeniz

Fethiye’de Gezilecek Yerler : Ölüdeniz

Kabak Koyu’nda Stresinizi Atın

Eğer tatilde kafanızı dinlemek ve doğanın içinde huzur bulmak istiyorsanız Fethiye’de Kabak Koyu’na kesinlikle bir uğramalısınız. Kabak Koyu benzersiz doğası ile kendinizi dinleyebileceğiniz ve sevdiğiniz insanlar ile harika vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir. Ulaşım konusunda biraz daha zorlu bir konuma sahip olan Kabak Koyu tüm çabalarınıza ve uğraşlarınıza değecektir. Kabak Koyu hakkında bilgiler ve rotalara ulaşmak isterseniz aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz :

fethiyegezirehberikabakkoyu

Fethiye’de Gezilecek Yerler : Kabak Koyu

Kelebekler Vadisi’nde Benzersiz Bir Tatil Geçirin

Kelebekler Vadisi, Türkiye içinde bir benzerini daha bulamayacağınız güzellikte manzaralara ve doğaya sahiptir. Fethiye denildiğinde akla ilk gelen bir bölge olan Kelebekler Vadisi için önceden rotanızı hazırlamalısınız. Fethiye Kelebekler Vadisi’nin tüm güzelliklerini keşfedebilmek için tüm tavsiyeleri ve rotaları incelemenizi öneriyoruz. Dilerseniz daha detaylı bilgi almak ve Kelebekler Vadisinde neler yapılabileceğine göz atmak için bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz :

kelebeklervadisifethiyegezirehberi

Fethiye’de Gezilecek Yerler : Kelebekler Vadisi

Bu yazımızda sizlere Fethiye’de gidebileceğiniz yerlerden bahsettik. Fethiye ile ilgili ya da diğer tatil yerleri ve aktiviteleri hakkında bilgi almak isterseniz diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç