Milas’da Nereler Gezilir? Neler Yapılır? - Mottojoy

Milas’da Nereler Gezilir? Neler Yapılır?

Yaz döneminin gelmesiyle beraber tatil yapmak için tatil yeri arayışına başladıysanız çok doğru yerdesiniz. MottoJoy olarak sizlere hem tatil yeri ve aktivite önerisi sunarken hem de MottoJoy uygulamasını indirerek bu aktiviteler için kolayca ve uygun fiyata randevu alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Milas hakkında bilgi vereceğiz. Milas’a gittiğinizde gitmeniz gereken yerlerden ve yapmanız gereken aktivitelerden bahsedeceğiz eğer sizde Milas’ı merak ediyor ve hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Milas Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ege ve Akdeniz’in buluştuğu şehirlerden biri olan Muğla, Türkiye’nin orman bakımından en zengin olan yerlerinden biridir. İçinde birbirinden güzel ilçe ve koyları bulunan Muğla her yönüyle insanı kendine hayran bırakıyor. Bu birbirinden güzel ilçelerden birisi de Sodra Dağı’nın eteklerinde kurulmuş uzunca kıyı şeridi olan Milas’dır. Muğla’nın en büyük ikinci ilçesi olan Milas, şehir merkezine 64 kilometre uzaklıktadır. İzmir-Aydın otoyolunu kullanarak Milas’a ulaşabilirsiniz. Birçok yerden Milas otobüsleri kalkmaktadır bu otobüslerin saatlerini takip ederek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Muğla Milas

Milas’da Gezilecek Yerler

Bu yıl tatilinizi sakin ve huzurlu bir yerde yapmak istiyorsanız bizim size önerimiz kesinlikle Milas olacak. Bodrum ve Marmaris’in arasında kalmış daha doğal ve el değmemiş olan Milas, gür ve yemyeşil ağaçları, altın sarısı kumsalları, tarihi evleri ve kalıntıları ve Ege’nin meşhur zeytin ağaçları ile cennet gibi bir ilçedir. Buraya bir hafta kalacağım diye gidenlerin bir ay kaldıkları yönünde bir hurafe dolanıyor etrafta ona göre eşyalarınızı yanınıza almayı unutmayın. Milas’da tatil yapmak çok dinlendirici ve aynı zamanda çok verimlidir çünkü hem dinlenip hem de ilçede bulunan tarihi yerlere kültürel geziler yapabilirsiniz. Kısacası Milas sadece doğal güzellikleriyle değil tarihi yerleri ile de dikkat çeken bir yerdir.  Bütün bunlardan bahsetmişken Milas mutfağından da bahsetmeden olmaz. Ege yöresinin bütün lezzetlerini almış ve kahvaltısını asla aklınızdan çıkaramayacağınız Milas sizi bir yönden daha büyüleyecek gibi görünüyor. Şimdi ise sizlere Milas’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden ve buralarda yapmanız gereken aktivitelerden bahsedeceğiz.

Şeytan Yalısı

Milas’ın doğasını bu kadar övdükten sonra Şeytan Yalısını atlamak olmazdı tabi. Şeytan Yalısı’na gittiğinizde sizi sakız ve zeytin ağaçlarının gölgesi, ince kumlu sahil ve muhteşem manzara karşılıyor. Ağaçların gölgesinde uzanıp doğanın ve manzaranın tadını çıkarmalısınız. Milas’ın bu kısmı denizde yüzmek için pek uygun değil. Denize girmek için sahilin batı kısmı daha uygunudur bunun nedeni ise bu kısımda deniz kestanesinin daha az bulunmasıdır. Bu doğa harikası yere uğramadan Milas’a veda etmeyin deriz.

Şeytan Yalısı

Uyku Vadisi

Milas’a gelmişken doğa yürüyüşü yapalım, doğanın eşsiz güzelliklerinin tadına derinden varalım isterseniz size önerebileceğimiz en güzel yer Uyku Vadisi. Uyku Vadisine ulaşmak iki şekilde mümkündür. Birincisi bizim önerdiğimiz gibi bir saat yürüyerek vadinin girişine ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüşte muhteşem manzaralar size eşlik eder. İkinci ulaşım şekli ise araçla Değirmendere kıyısına kadar gelerek sonrasında patika bir yolda yarım saatlik yürüyüşle vadinin girişine ulaşabilirsiniz.  Eğer vadinin bitişini görmek isterseniz rehber eşliğinde Uyku Vadisi turlarına katılmanız gerekir. Çünkü geri kalan yol profesyonellerin ulaşabileceği zorluktadır. Ulaştığınızda sizi karşılayan manzarayı gördüğünüzde bütün yorgunluğunuza değdiğini göreceksiniz.Uyku Vadisi

Bafa Gölü

Milas’dan bahsederken hem doğanın hem de tarihin yansımalarıyla dolu olduğunu söylemiştik işte bunu en iyi yansıtan yerlerden birisi Bafa Gölü. Söke ve Milas sınırı içinde bulunan bu göl, etrafındaki bitki örtüsü ve canlı çeşitliliğiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Bunların yanında Bafa Gölü’nün en dikkat çeken yönü ise gölün kenarında bulunan köylerin tarihi kalıntılar ile dolu olması. Örnek olarak Kapıkırı köyünde bulunan Herakleia Antik Kentini verebiliriz. Doğa ve tarih birleşince ortaya çıkan manzarayı tahmin ediyorsunuzdur eğer görmek de isterseniz Bafa Gölü’ne uğramalısınız.Bafa Gölü

İasos Antik Kenti ve Açık Hava Müzesi

Milas’a bağlı şirin mi şirin bir köy olan Kıyıkışlacık, Güllük Körfezi sahil şeridinde bulunuyor. Kıyıkışlacık köyü dünyaca ünlü bir köydür. Bunun nedeni ise içerisinde dünyaca ünlü tarihi kalıntılar bulundurmasıdır. Bu kalıntılar üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadanın üzerinde bulunur ve yıl içinde birçok insana ev sahipliği yapar. Bu yarımadanın içinde bulunan tarihi kalıntılar çoğumuzun bildiği İasos Harabeleridir. Bu harabelerde dünyada çok az rastlanan ve Ayasofya Müzesi’nin yapımında da kullanılan kırmızı mermerlerden bulunur. Tatilinize kültürel bir aktivite katmak isterseniz İasos Antik Kentini gezmenizi öneririz.Iassos-antik-kenti

Beçin Kalesi

Beçin Kalesi tarihin birçok dönemine tanıklık etmiş yerlerden birisidir. Kalkolitik, Helenistik, Roma, Bizans, Menteşe Beyliği ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır. Birçok kültürün etkisinde kalmış olan bu kale her kültürden özellikler taşımaktadır. Kayalıkların olduğu bir tepede bulunan kaleye merdivenle çıkılmaktadır. Kalenin içinde hamam, sarnıç ve mezar gibi kalıntıları da rastlanmıştır. Milas gezinize bu rengarenk kültürleri barındıran kaleyi eklemeyi unutmayın.Beçin KalesiBu içeriğimizde sizlere Milas’da nereler gezilir ve neler yapılır sorularının yanıtlarını detaylı bir şekilde vermeye çalıştık. Aklınızdaki sorular için bize dilediğiniz zaman ulaşabilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimize rahatlıkla iletebilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç