Medeniyetler Beşiği Göbeklitepe - MottoJoy Tatil Rehberi

Medeniyetler Beşiği Göbeklitepe

Türkiye’nin medeniyetler beşiği olarak adlandırılmasının sebebi, tarih boyunca birçok medeniyetin başlangıcına ve bitişine ev sahipliği yapmış olmasıdır. Pek çok dönemden, pek çok milletten, çok çeşitli dini inanç ve mezhepten insana yuva olmuş bu coğrafyada hala gizemini koruyan, belki de yeryüzündeki ilk medeniyet diyebileceğimiz insan topluluğunun bir zamanlar üzerinde barındığı ve ibadet ettiği sıradışı bir merkezden bahsedeceğiz bugün: Göbeklitepe.

Kültür mirası Göbeklitepe

Kültür Mirası Göbeklitepe

Göbeklitepe, Şanlıurfa iline bağlı Örencik köyü yakınlarında yer alan bir mabettir. Günümüzden yaklaşık 12 bin yıl önce inşa edildiği tahmin edilen bu büyük yapıların günümüze dek nasıl gelebildiğinin gizemi hala çözülememiştir.

1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün çalışmaları sayesinde ortaya çıkarılan bölge Cilalı Taş Devri’nin özelliklerini taşımaktadır. “Dünyanın ilk mabedi” olarak adlandırılan bu devasa yapılar ayrıca şimdiye dek keşfedilmiş, insan eliyle yapılan en büyük dini amaçlı yapılar olma özelliğine sahiptir.

Neolitik Çağ’ın şimdiye dek keşfedilmiş en büyük dini merkezi olan Göbeklitepe’de 20 adet taş sütun bulunmaktadır. Alanın zemin özelliğinden, bir zamanlar alanın kurban ayinlerine ev sahipliği yaptığı çıkarımında bulunulmuştur.

3 – 6 metre yüksekliğinde T biçimindeki taş sütunların insan tasvirleri olduğu düşünülmektedir. Bu sütunların bükülen kollarının göbek hizasında birleşerek oluşturduğu duruş namazda “rüku” olarak adlandırılır ve bu duruşun o zamanki anlamı hala gizemini korumaktadır.

Medeniyetler Beşiği Göbeklitepe

Heykellerin üzerlerinde bulunan kabartmalarda akrep, yılan, aslan ve sığır gibi figürler bulunmaktadır. Bu figürler oyma teknikleriyle oluşturulmuştur ve figürlerde o zamanların alışkanlıklarını ve yaşam biçimini görmekteyiz. Ayrıca bu figürlerin şans için kullanılan semboller veya mabedi kullanan kabilelerin sembolleri oldukları da düşünülmektedir. Lakin bu tür ipuçlarına rağmen bile Göbeklitepe’nin dilini yalnızca bir yere kadar okuyabiliyoruz, çünkü dünyanın en eski mabedi hala pek çok sırrı içinde barındırıyor.

Yapının içerisindeki kalıntıların temizlenmiş olması, mabedin kapatılmadan önce bilinçli bir şekilde gömülmüş olabileceğine işaret ediyor. Mabedin ne sebeple kullanıma kapatılıp gömüldüğü ise henüz açıklık kazanmamış durumda.

Göbeklitepe Ziyarete Açıldı

2011 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan bu benzersiz yapılar, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. 2017 yılında birkaç ay boyunca tamirat ve restorasyon amacıyla ziyaretçi alımına kapatılan Göbeklitepe, 2018 yılında yeniden ziyaretçi alımına açıldı.

Geçtiğimiz yıla “Göbeklitepe Yılı” olarak isim babalığı yapan, türlü gizemlere, efsanelere ve masallara konu olan dünyanın en eski mabedini keşfetmek için hala geç değil.

Tarihe, kültüre ve insana dokunabileceğiniz kültür turları için siz de Mottojoy’dan yerinizi ayırtın!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç