Kumluca’da Nereler Gezilmelidir? Hangi Aktiviteler Yapılmalıdır? - Mottojoy

Kumluca’da Nereler Gezilmelidir? Hangi Aktiviteler Yapılmalıdır?

Antalya’nın muhteşem ilçelerinden biri olan Kumluca, Batı Akdeniz bölgesinde Antalya Körfezi’nin batı kısmındaki Teke Yarımadası ile Fethiye Körfezi hizasında yer alıyor. Hem bulunduğu konum açısından hem de içinde bulunan binbir doğal güzellik sayesinde tatilcilerin uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir. Kumluca’ya gittiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken birçok tarihi mekân, baraj ve koylar bulunuyor. Bu yazımızda size Kumluca’nın vazgeçilmezi olan bu yerlerden ve burada yapılacak aktivitelerden bahsedeceğiz.

Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca’da gezerken bir yandan da benzersiz doğa manzaralarını keşfedebileceğiniz bir çok lokasyon bulunmaktadır. Kumluca’yı ziyaret etmeden önce gezilecek yerleri incelemeniz oldukça yararlı olacaktır. İşte Kumluca’da gezicek yerler.

Alakır vadisinde bulunan Alakır çayı üzerine kurulmuş bu baraj şimdilerde, l-flora-fauna çeşitliliğine ve yöre halkıyla onların oluşturduğu çok değerli kültürel zenginliklere hayat veriyor. Ayrıca eski Likya kentlerinin bıraktığı tarihi zenginlikle, yaylalarındaki Yörük kültürü ile içinde nadide sedir ormanlarını, eski su değirmenlerini ve ahşap köprüler gibi birçok değeri yaşatıyor. Doğanın mavi ve yeşil renklerinin harmanlanmış halini bu barajda görebilmeniz mümkün.Kumluca’da Gezilecek Yerler

Adrasan Deresi

Bey Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan, Tahtalı Dağları’ndan doğan ve Adrasan Koyu’na dökülen Adrasan Deresi, kasabanın en güzel yerlerinden birisi. Çevresini saran dev ağaçlar sayesinde yaz aylarında bile serin kalan Adrasan deresi, Kumluca’nın en meşhur yerlerinden birisidir. Çevresine kurulmuş oteller ve restoranlar farklı görünümleriyle Adrasan deresini daha dikkat çekici hale getirmiştir.

İlginizi çekebilir : Suluada Tekne Turu, Rotası ve Fiyatları

Adrasan deresi

Çıralı

Muz ve mandalina bahçelerinin sarmaladığı muhteşem deniziyle daha çok kampçıların ve doğa ile iç içe olanların tercih ettiği Çıralı, kesinlikle rotanıza eklemeniz gereken yerlerden birisidir.

Çıralı'da kamp

Korsanlar Koyu

Korsanlar koyu, büyük kayalıkların bulunduğu bölgede 2 büyük kayanın arasında bulunan ve ulaşımın zor olması sebebiyle bakir kalmış pırıl pırıl bir denize sahip saklı cenneti andıran bir koydur. Genelde kamp yapmak için tercih edilen bu koya Adrasan tekne turları ile gidebilirsiniz.

Korsanlar Koyu

Rhodiapolis Antik Kenti

Rhodiapolis Antik Kenti isminden dolayı Rodosluların kurduğu bir şehir olarak kabul edilir. Halk buraya Eskihisar ismini yakıştırmıştır ve bu yüzden halk arasında böyle bilinir. Kent, Kumluca şehir merkezinin batısındaki tepelerin üstünde kurulmuştur ve hemen yanı başında Sarıcasu Köyü bulunmaktadır. İlçe merkezin içinden geçilerek 5 km’lik dar asfalt bir yolla çıkılır. Kentin günümüze ulaşan önemli kalıntıları vardır. Bunlar tiyatro, hamam, agora/stoa, sebasteion, tapınaklar, kilise, çok sayıda su sarnıcı, kenotaph, nekropoller ve konutlardır. Rhodiapolis Antik Kenti eşsiz tarihi kalıntıları ve şehir manzarasıyla herkesi büyüler.Rhodiapolis Antik Kenti

Gelidonya Feneri

İsmini, Likya dilinde kırlangıç anlamına gelen “Kaledonya” kelimesinden alan Gelidonya Feneri, bölgeye göç eden kırlangıçlar sayesinde bu isimi almıştır. Bir diğer ismi ise Taşlıkburnu Feneridir. Antalya ilinin Kumluca ilçesinde ki Mavikent Taşlık Burnunda kurulmuştur. 237 metre uzunluğuyla Türkiye’de bulunan en yüksek fener unvanını almıştır. Doğu tarafında Antalya’nın Maldivler’i olarak anılan Sulu Ada bulunur. Batı tarafında ise Korsanlar Koyu yer alır. Yani Gelidonya Fenerini görmeye gittiğinizde sadece orayı görmekle kalmaz çevresindeki güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Gelidonya’nın bulunduğu yerde eski dönemlerde ters akıntı nedeniyle birçok deniz kazası meydana gelmiştir. Gelidonya Feneri de denizcilere yol göstermek için o dönemler de yapılmış ve günümüze kadar aynı görevi sürdürmüştür. Gelidonya Fenerine sadece yürüyerek gidiliyor bu yüzden yanınıza su almanızda yarar var. Karşılaşacağınız manzara yorgunluğunuza kesinlikle değecektir. Öyle ki, 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiş. Bu manzarayı kesinlikle görmeli ve muhteşemliğinin tadını çıkarmalısınız.

Gelidonya Feneri

Korydalla Antik Kenti

Kumluca’nın yaklaşık 2 km uzaklığında ve Güneyinde yer alan Korydalla Antik Kenti, ismini Luwi dilinden almıştır. İki tepenin üzerine kurulu olan kentin Roma döneminde yaşam alanı olarak kullanıldığı, Bizans döneminde ise gelişim gösterdiği bilinmektedir. Günümüzde altın ve gümüş kilise eşyalarıyla bilinir. Fakat bu eşyaların büyük çoğunluğunun yurtdışına kaçırıldığı bilinmektedir.

Korydalla Antik Kenti

Kumluca’da Yapılacak Aktiviteler

Kumlucaçok çeşitli ve renkli bir ilçedir. Bu sayede burada yapacak birçok aktivite bulabilirsiniz. Adrasan ’da tüplü dalış, yamaç paraşütü veya tekne turu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle kültürel gezilere çok uygun olan Kumluca doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Doğal, kültürel geziler ve ekstrem sporlar yaparak Kumluca’da ki tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Kumluca gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimize rahatlıkla iletebilirsiniz. Motto Joy olarak keyifli tatiller dileriz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç