Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz 5 Marmaris Koyu - Mottojoy
keyiflivakitgecirebileceginiz5marmariskoyu

Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz 5 Marmaris Koyu

Marmaris benzersiz doğası ile ülkemizdeki tatil bölgelerinin başında gelmektedir. Bir çok yapıalcak aktivite ve gezilecek yere sahip olan Marmaris’te ister ailenizle istersenizde tek başınıza harika ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Marmaris tatiliniz boyunca çeşitli koylara gidebilir, tekne turlarına katılabilir ya da harika bir doğa yürüşü yapabilirsiniz. Ancak tatile gitmeden gezilecek yerleri ve aktiviteleri araştırmanızda fayda vardır. Böylece planladığınız harika tatili sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz.

mottojoy-banner2

MottoJoy olarak Marmaris’te tatil yapacaklar için özel bir içerik hazırladık. Bu içeriğimizde keyifli vakit geçirebileceğiniz 5 Marmaris koyu listesini ve burada yapabileceğiniz aktiviteleri anlatmaya çalışacağız.

1- Bol Aktiviteli ve Huzurlu Bördübet Koyu

Bördübet Koyu, Marmaris’in 28,4 km. kuzeybatısında, çam ormanlarıyla kaplı tepeler ile deniz arasında çok güzel bir bölgede yer almaktadır. Marmaris koyları arasında en çok beğenilen koy olan Bördübet Koyu’nda her tarafta cıvıl cıvıl kuş sesleri sizleri karşılar.

Bördübet ismi de, Birinci Dünya Savaşı’nda koya sığınan İngiliz gemilerinin personelince, “Birds’ Bed” yani “Kuşların Yatağı” tamlamasından türemiştir. Deniz ile ormanın kesiştiği çok güzel bir koyda yer alan Bördübet Koyu’nda deniz tarafından iç taraflara doğru yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir dere bulunmaktadır. Bördübet’in bu bölümünde sanki Amazon ormanlarındaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

marmariskoylaridogal

Bördübet Koyu’na Nasıl Ulaşım Sağlanır ?

Dalaman Havaalanına 71 kilometre, Marmaris’e 28,4 kilometre mesafede bulunan Bördübet Koyu’na ulaşım için öncelikle özel veya kiralık aracı olanlar avantajlı. Özel aracınızla Marmaris-Datça yolunun 29. kilometresinde sağa doğru “Gökova Körfezi”ne giden yolu ve tabelaları takip ederek Bördübet Koyu’na ulaşabilirsiniz. Bördübet Koyu’na ayrıca bot turları veya yatınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Marmaris otobüs terminalinden Değirmenyanı Köyü minibüslerini kullanarak da Bördübet’e ulaşabilirsiniz.

Bördübet Koyu’nda Neler Yapılabilir ?

Son derece huzurlu ve dinlendirici bir konumda yer alan Bördübet’te yapabileceğiniz aktiviteler :

  • Kano
  • Kayak
  • Stand-up paddling
  • Rüzgar sörfü
  • Antik Karya orman yollarında doğa yürüyüşü
  • Trekking
  • Dağ bisikleti

Orman patikalarından devam ettiğinizde Gökova Körfezi‘nin muhteşem manzaralarını izleyebileceğiniz bir seyir terasına ulaşıyorsunuz. Burada manzara muhteşem. Ayrıca bu bölgede plaj ve restorana sahip bir de kompleks bulunmakta. Burada yemek yiyip içeceklerinizi yudumlarken muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

harikamarmariskoylari

Bördübet Koyu’nda Konaklama Olanakları Nelerdir ?

Bördübet Koyu‘nda iki adet güzel konaklama tesisi bulunmaktadır. Bunlardan birisi 3 yıldızlı butik otel, diğeri ise son yıllarda popülerlik kazanmış bir tatil şekli olan glamping, yani lüks butik kamptır. Glamping, doğa içerisinde lüks ve butik kamp manasına gelmektedir. Son yıllarda popüler olmuş, herşey dahil ultra lüks otel tatil konsepti yerine, doğa içerisinde lüks bir konaklama ve camping temalı bir tatil çeşididir. İngilizce “Glamorous” ve “camping” kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

2 – Doğanın Saflığını Keşfedeceğiniz Kumlubük Koyu

Kumlubük, Marmaris’in 25 kilometre güneybatısında yer alan ve Turunç’tan sonra gelen şirin bir sahil kasabasıdır. Kumlubük Koyu özellikle denizi, kumsalı ve balık restormarmarisgezilecekkoylaranlarıyla ünlüdür. Bölgenin manzarası görülmeye değer. Kumlubük’ün sahil ve yamaçları ekolojik turizm adına popüler trekking ve doğa yürüyüşü parkurlarına sahiptir. Kumlubük’te öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsallarda deniz keyfi sürebilirsiniz. Balık restoranları bölgenin en iyilerindendir, balık yemeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kumlubük Koyu’nda Neler Yapılabilir ?

Kumlubük Koyu’nun güneydoğu tarafına doğru ilerlediğinizde esrarengiz bir güzelliğe sahip bir mağara karşınıza çıkacak. Mağara bölgesinin 5000 yıl önceki yerleşim alanına ev sahipliği yaptığı söylenmekte. Görülmeye değer. Sahil ve tepelerde doğa yürüyüşü yapmak diğer bir alternatif. En popüler doğa yürüyüşü alanları bu bölgede bulunuyor. Turunç da olduğu gibi antik kenti Amos’u da ziyaret edebilirsiniz. Yürüyerek yarım saat mesafede. Burada Amos Antik kenti kalıntılarını, eski tiyatro ve şehir duvarlarını görmek mümkün. Doğa yürüyüşü ile birlikte güzel bir aktivite.

Kumlubük Koyu’na Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Kumlubük, Marmaris’in 25 kilometre güneybatısında Turunç’dan sonra geliyor. Marmaris’ten Turunç’a kadar Dolmuş imkanı mevcut.

3- El Değmemiş Boncuk Koyu Doğası

Muğla’dan 52 kilometre Marmaris’e yine 30 dakikalık bir mesafede kayalık yerde yüzmekte hoşlananlar için Boncuk Koyu önerilecek yerlerden biridir. Boncuk koyu Gökova – Marmaris arasındaki Çamlı Köyü bölgesindedir. Çam Palmiye ve Günlük ağaçları arasında gizlenmiş durumdadır.

marmariskoylari

Boncuk Koyu’nda Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir ?

Gökova körfezinde bulunan bu koyda, suyun körfezdeki diğer koylara oranla daha sıcak olduğunu söyleyebiliriz. Su çok berrak. Su altı görüş mesafesi 20-25 metreyi buluyor. Birçok balık çeşidinin bulunması, Şnorkel ile dalış yapanlar için iyi bir gözlem fırsatıdır. Suyun içinde küçük çakılların boncuk gibi görünmesinden dolayı Boncuk Koyu adını aldığı iddia ediliyor. Koy içerisindeki işletmelerden çok da memnun olunduğu söylenemez özellikle belirtelim ki; alkol ve sigara satışı yapılmamakta. Koy’a giriş ücreti kişi başı 20 TL. Ayrıca dilerseniz koy içinde kamp yapabileceğiniz alanlar da mevcut.

Boncuk gibi masmavi denizi,el değmemiş bir doğa güzelliği olan bu güzelim koyun en önemli özelliği, kum köpek balıklarının doğal üreme alanları olması ve koruma altında bulunması. Korkacak bir şey olmadığı konusunda uyarılsanız da dikkatli olmanızda fayda var. Üreme dönemindeki hayvanların sakin kalmasını bekleyemeyiz.

Boncuk Koyu’na Nasıl Gidilir ?

Muğla Marmaris yolunun 41. kilometresinden “Sedir Adası” tabelasını takip ediyoruz ve Çamlı Köyüne geliyoruz. Çamlı Köyü’nün devamında asfalt yolu takip etmelisiniz. Çamlı iskelesini geçtikten sonra Boncuk Koyu’na ulaşmanız mümkün. Yolculuk boyunca Boncuk Camping tabelalarını takip ederek de koy’a ulaşabilirsiniz.

4 – Poseidon’un Evi Lacivert Koyu

Burası sanatsal tablo gibi bir koy. Poseidon’un evinin burada olduğu rivayet ediliyor. Derinlik 70-80 metre bu yüzden suyun rengi lacivert görünüyor. Her koyda olduğu gibi burada da yüzmek çok keyifli. Turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri. Koy, gün boyunca lacivertin farklı tonlarına bürünüyor.Derinliğin 70-80 m olduğunu düşünürsek oldukça ürkütücü görünmektedir. Ama oldukça güvenli bir şekilde Laciver Koyu’nun tadını çıkarabilirsiniz.

lacivertkoyumanzarasi

Lacivert Koyu’nda Neler Yapılır ?

Lacivert Koyu’nun derinliği yer yer 80 metreye kadar çıkıyor. Zaten bu kadar derin olduğu için rengi lacivert ve gün boyu bu lacivertin tonları değişiyor ve inanılmaz güzel gözüküyor. Koyun güzelliğini gördükten sonra zaten denizin derinliği sizi ürkütmeyecek, hemen kendinizi denize atıp yüzmeye başlayacaksınız. Bundan emin olabilirsiniz. Ayrıca yüzerken yalnız da olmayacaksınız. Onlarca balık da size eşlik edecek. Gerçekten harika bir deneyim olacağınıza şüpheniz olmasın.

5 – Sessiz ve Sakin Selimiye Koyu

Selimiye Koyu çevredeki en sessiz ve sakin koylardan birisidir. Ailenizle çıktığınız marmaris tekne turunda Selimiye Koyu’na uğrarsanız kendinizi bu eşsiz koyda dinlemeye zaman ayırmalısınız. Oldukça etkileyici manzarasının yanı sıra berrak denizi ile yüzmenin tadına doyacaksınız. Selimiye Koyu Marmaris’in güneybatısında, Orhaniye’den 10 kilometre mesafededir. Selimiye, özellikle mavi tur tekneleri ve yatların popüler uğrak noktasıdır. Bölgede yeşilin hakimiyeti görülmeye değer.

Selimiye Koyu’nda Neler Yapılabilir ?

Antik Şehir Hydas’a ait kalıntıları görmek ilk alternatif. Ayrıca farklı noktalarda 3 adet kale kalıntısı bulunmakta. Selimiye Koyu’nun güneydoğu tepelerinde Helenistik döneme ait şehir surlarını da görmek mümkün. Diğer kalıntılar ise, sahilden 100 metre mesafedeki Fener, Kilise ve Antik Tiyatro. Buraya kadar gelmişken bölgedeki balık restoranlarına uğramadan dönmeyin.

Selimiye Koyu’na Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Selimiye Koyu’na düzenlenen tekne turlarına ailenizle ya da tek başınıza katılabilirsiniz. Bu tekne turları ile bir kaç koya uğradıktan sonra Selimiye Koyu’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz :

Marmaris İçmeler’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Bu yazımızda sizlere keyifli vakit geçirebileceğiniz 5 Marmaris koyu ve bu koylarda yapabileceğiniz aktiviteleri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Marmaris koyları ve tekne turları hakkında tüm sorularınızı rahatlıkla bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimiz ile dilediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.

1 Comment

  • Marmaris doğası ile benzersiz bir bölge, her tatilde mutlaka Marmaris koylarını gezerim ve aktivitelere katılırım. Marmaris koylarına gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim !

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir