Pandemi Sonrası Yeni Normal Tatil Akımı: İzole Tatil - Mottojoy
mottojoy tatil turları
izole tatil

izole tatil

Pandemi Sonrası Yeni Normal Tatil Akımı: İzole Tatil

Pandemi sonrasında değişen tatil konseptleriyle beraber hayatımıza izole tatil kavramı dahil oldu. Uzun bir süre karantina uygulanmasının sonucunda tatile olan ihtiyaç daha da artarken eski tatil alışkanlıklarının yerini de yenileri aldı.

Koronavirüs salgını hali hazırda devam ederken uzmanlar sık sık kalabalık ortamlardan uzak durulması konusunda uyarılarda bulunuyor. Otelde tatil şartları göz önüne alındığında bu uyarılara uyabilmek biraz zor olduğundan izole tatil yerleri oldukça revaçta.

Bu yaz tatilciler villa, yat ve karavan kiralama gibi sağlık açısından daha güvenli alternatifleri tercih ediyorlar. Ayrıca tatil için butik oteller ve kamp alanları da sıklıkla tercih ediliyor. Yazlık alımlarına talep artarken evlerine yüzme havuzu yaptıranların sayısı da oldukça fazla.

Sosyal mesafe ve kontrollü sosyal hayat kavramları ile hayatımıza girmiş olan izole tatil uzunca bir süre daha tatilciler tarafından en çok tercih edilen tatil yönteminin başında gelecek gibi gözüküyor.

Tekne ve Yat Kiralama

1- Tekne ve Yat Kiralama

Bu yıl yeterli bütçeye sahip ve deniz üzerinde yaşamayı seven tatilciler sıklıkla tekne ve yat kiralama seçeneğini tercih ediyor. Özel yat ve tekneleri bir program dahilinde tatil yapmak istenen gün sayısı kadar kiralanabiliyor. Tekne ve yat kiralama firmaları Gulet, motor yat ve yelkenli gibi seçenekler sunarken bunların büyüklükleri ve kabin sayıları farklılık gösteriyor. Tabii ki konfor ve lüks seviyesi arttıkça fiyatlar da yükseliyor. Günlük yat kiralama fiyatları 3500 TL’den başlayarak oldukça yukarılara doğru tırmanıyor.

Villa Kiralama

2- Villa Kiralama

Kalabalıktan uzak, aile içinde izole tatil geçirebilmek için villa kiralama cazip bir fırsat olarak tatilcilere sunuluyor. Havuzlu ve müstakil villalarda dışarıya hiç çıkmadan harika bir tatil geçirmek mümkün. Villa kiralama fiyatları 2500 TL’den başlayarak 30000 TL gibi fiyatlara ulaşırken fiyat artışını etkileyen faktörler villanın konumu, havuzun büyüklüğü ve iç dizayn gibi etkenler oluyor.

Müstakil ve havuzlu villalar izole bir tatil için en çok talep gören tatil alternatiflerinden biri haline geliyor. Kalabalıktan tamamen izole bir şekilde ailecek yaz tatilinin keyfini çıkarmak için tercih edilen kiralık villa seçeneğine rağbet gösteriliyor.

egzotik butik otel

3- İzole Butik Oteller

Koronavirüs günlerinde sıklıkla tercih edilen tatil mekanları arasında izole butik oteller yerini almış durumda. Bu sebeple fiyatlarda da geçen seneye göre gözle görülür oranda bir artış mevcut. İzole tatil yapmak isteyen tatilciler Bodrum, Marmaris, Antalya ve Çeşme’nin turistik beldelerinde bulunan butik otellerden yerlerini ayırtmış durumdalar. Bu tarz butik otellerin fiyatları geçtiğimiz sene 400 TL ile 1000 TL arasında değişirken bu sene fiyatlar 500-1300 TL aralığında seyrediyor.

karavan kiralama

4- Karavan Kiralama

Son yıllarda karavan kiralama hususunda artışlar görülmeye başlanmıştı. Koronavirüs salgınının ardından karavan tatiline duyulan ilgi de hızla arttı. Buna paralel olarak motokaravan fiyatları günlük, haftalık veya aylık olarak belirlenirken günlük karavan kiralama fiyatları 500 TL’den başlayarak 800 TL’ye kadar ulaşabiliyor.  3 kişi ve üzeri kapasiteli daha büyük karavanlarda ise fiyat daha da artıyor. Şayet bir karavan sahibi olmak istenirse en az 40 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor. İzole tatil için bu fiyat 200 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. 

Yeni Akım İzole Tatil

İzole tatiliçin birçok seçenek mevcutken ev kiralama seçeneğini tercih edenler de bu yıl oldukça arttı. Geçen seneye kıyasla bu yıl kiralık ev arayanların sayısının 2-3 kat yükseldiğini söyleyen emlakçılar, çokça tercih edilen tatil beldelerinde dönemsel ev kiralama fiyatlarının yüzde 100 oranında arttığını ifade ediyorlar.

Ev kiralamak yerine direkt olarak yazlık bir ev sahibi olmayı tercih edenler de var. Özellikle Silivri gibi İstanbul’a yakın tatil beldelerinde talep artarken buralarda fiyatlar yaklaşık 3 katına ulaşmış durumda. Bodrum, Çeşme, Fethiye gibi yerlerde ise ev fiyatları geçen yıla kıyasla 2 katı fiyatlarla seyrediyor.

Koronavirüs sebebiyle izole tatil anlayışı ilginç bir durumu daha beraberinde getirdi. Evinden çıkmadan tatil yapmak isteyenlerin birçoğu evlerine havuz yaptırarak tatili ayağına getiriyor. Havuz yaptırma talebi geçen yıla göre yüzde 30-40 oranında artarken 25-30 metrekarelik bir havuz için 100 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç