İstanbul’da Yapılacaklar Listesi - 2020 - MottoJoy

İstanbul’da Yapılacaklar Listesi – 2020

MottoJoy ile İstanbul turlarına katılan Anna Goncharova, İstanbul ile ilgili tüm deneyimlerini okuyucularla paylaştı. Henüz İstanbul’u görmemiş veya İstanbul’da yaşayıp da şehrin güzelliklerine tanık olamamış olan sizler için İstanbul’un en önemli noktalarını gezen Anna Goncharova deneyimlerini aktarıyor. Gelin İstanbul’u bir de Anna’dan dinleyelim, keyifli okumalar!

Ortaköy’den Kadıköy’e, Beyoğlu’ndan Sultanahmet’e, Galata Kulesi’nden Dolmabahçe Sarayı’na, içerisinde binlerle ifade edilebilecek tarihi ve kültürel noktalarıyla masalsı bir dünya şehri: İstanbul… Avrupa ve Asya kıtalarının buluştuğu bu benzersiz konumda geçirilecek bir saat, bir gün, ya da bir hafta; zaman fark etmeksizin, zamansız bir yolculuğa çıkmanın en doğru adresi.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Ortaköy

Ortaköy

Ortaköy ve Ortaköy Camisi, İstanbul’un en ikonik noktalarından biridir. Öyle ki Ortaköy’ün hediyelik stantlarından sevdiklerinize küçük kolyeler, biblolar satın almamışsanız, denize karşı oturup kumpir ve waffle yememişseniz ve Ortaköy Camisi’ni gezip görmemişseniz henüz İstanbul’u görmüş sayılmazsınız. Ben de turumu İstanbul’un bu meşhur noktasından başlatmaya karar veriyorum. Deniz manzaralı kafelerden birine oturup dolu dolu malzemesiyle dillere destan Ortaköy kumpirinden sipariş ediyor ve kumpirim hazırlanana kadar çayımı yudumlayarak denizi ve martıları besleyen insanları izliyorum. Buradaki huzur tarif edilemez.

Beşiktaş

Beşiktaş

Kumpirimi bitirip rotamı Beşiktaş’a doğru çeviriyorum. Şubat ayında rastlanması pek mümkün olmayan güzel havadan da istifade edip Ortaköy – Beşiktaş arasındaki ağaçlı yolu yürüyerek, Yıldız Parkı’nı, Galatasaray Üniversitesi’ni, Kabataş Erkek Lisesi’ni görüyor ve güzel bahar havasını içime çekiyorum. Bana göre İstanbul’un en huzurlu yürüyüş noktalarından biri olan bu yolun sonunda Beşiktaş’a varıyor, Beşiktaş Çarşı’da meşhur tavuk pilavı yiyerek öğle yemeği molası veriyorum. Beşiktaş’ın ara sokaklarında kaybolmak, barlar sokağındaki insan kalabalığının arasına karışmak en çok hoşlandığım aktivitelerden. Derken buradan ayrılıp Dolmabahçe’ye doğru yöneliyor, Dolmabahçe Sarayı’nın masalsı bahçesinde kazları, ördekleri ve martıları izleyerek bir mola veriyor; turuma ertesi gün devam etmek üzere eve dönüyorum.

Taksim

Taksim

Günümüzde pek çok insan kalabalıktan veryansın etse de Taksim ve İstiklal Caddesi’nin yeri benim için ayrıdır. Türkiye’ye her ziyaretimde İstiklal Caddesi’ni yürür, SALT Beyoğlu’nun kütüphanesine dalarak kitapları karıştırır, en üst katındaki kış bahçesinde kısa bir mola verdikten sonra yol üzerindeki diğer müzeleri ve sergileri de ziyaret ederek Tünel’e kadar devam ederim. Beyoğlu Çikolatası, eğer henüz denemediyseniz mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden.

Karaköy ve Eminönü

Galata Mevlevihanesi’ni ve Galata Kulesi’ni gördükten sonra Tünel’in dik yokuşunu hızla inerken aklımda yalnızca tek bir şey var: Balık ekmek. Bana göre İstanbul’un başta gelen lezzeti olan balık ekmek, Eminönü rıhtımında demirlemiş tarihi balıkçı teknelerinde, yanında da bir bardak turşu suyu varsa ayrı güzel. Balık ekmek ziyafetimin sonrasında Kadıköy’e doğru yola çıkan gemileri izlerken akşam çöküyor ve İstanbul’un güzelliklerinin verdiği ilhamla, deniz havasıyla, tarihle ve kültürle ciğerlerim dolu dolu olarak evin yolunu tutuyorum.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, tatille kalın!

En uygun fiyatlı İstanbul turları için: MottoJoy

2 Yorumlar

  • İnanılmaz bir liste gerçekten hiç bilmediğim şeyleri öğrendim. Bu kadar rafine bir seçki yaptığınız için teşekkür ederim.

  • Gerçekten inanılmaz bir liste, üzerine bir hayli emek harcandığı çok belli. Yazarından, sitenin kurucularına kadar bu yazının oluşum aşamasında bulunan herkesi tebrik ederim. Çok aydınlatıcı oldu, İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini bu yazı sayesinde keşfedeceğime eminim.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç