Fethiye’de Gezilecek Yerler - 11 Gezilecek Yer Önerisi - Mottojoy

Fethiye’de Gezilecek Yerler – 11 Gezilecek Yer Önerisi

MottoJoy olarak sizlere birçok tatil yeri ve aktivitesi önerileri sunduk. Bu öneriler bazen Türkiye’nin en huzurlu bazen de en popüler yerlerinden oldu. Bugün yine Türkiye’nin açık ara farkla en güzel yerlerinden biri hakkında sizleri bilgilendireceğiz; yani Fethiye. On parmağında on muhteşemlik barındıran Fethiye’de nereleri gezmelisiniz ve hangi aktivitelere katılmalısınız öğrenmek istiyorsanız içeriğimizin devamına göz atmayı unutmayın!

Fethiye Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Türkiye üç taraflı denizlerle çevrili bir ülke olduğundan dolayı, yaz döneminde tatil yapabileceğiniz birçok alternatif şehir var. İşte bu şehirlerden belki de en özeli Muğla. Yaz döneminde tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden biri olan Muğla birbirinden güzel koylar ve ilçeleri ile meşhur. Bu ilçelerin en ünlüsü ise dünya çapında bir şöhrete sahip Fethiye. Ya Ölüdenizi’yle ya da Kelebeler Vadisi’yle mutlaka duymuş olduğunuz Fethiye yaz dönemlerinin vazgeçilmez tatil yerlerinden biri.

Doğal ve kültürel güzelliklerinin yanında yapabileceğiniz su sporları, tekne gezileri veya raftingler bu bölgenin popülaritesinin artmasına yardımcı olmuş. Fethiye ulaşım bakımından da oldukça kolay birçok şehirden aktarmasız otobüsler ile ulaşabilirsiniz veya Dalaman Havalimanı’na inerek oradan dolmuşlar ile geçebilirsiniz. Eğer özel arabanız ile geldiyseniz harika çünkü Fethiye’de ve çevresinde keşfedeceğiniz o kadar çok yer bulunuyor ki yetişmeniz için oldukça uzun kalmanız gerekir.

İlginizi çekebilecek içeriğimiz : Tatilinizi Canlandıracak Fethiye Aktivite Rehberi

Fethiye’de Gezilecek Yerler Haritası

MottoJoy olarak Fethiye’de gezilecek yerler için özel bir harita hazırladık. Aşağıdaki haritadan içeriğimizde bahsettiğimiz bölgeleri görebilir ve tatil rotanıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Ölüdeniz’in Eşsiz Manzarası

Muğla ya da Fethiye denilince aklınıza ilk olarak neresi geliyor? Özellikle yamaç paraşütü ile ünlü olan ve bütün öğrencilerin “çalışmaya başlasam kesin gideceğim” dediği yerlerden biri olan Ölüdeniz ’in geldiğine eminiz. Peki Ölüdeniz ‘in bu kadar ünlü olmasının sebebi nedir? Turkuaza çalan rengi mi yoksa muhteşem manzarası mı? Bize göre kesinlikle her ikisinin de etkisi çok büyük. Ölüdeniz’ de iki çeşit tatil yapabilirsiniz. Birincisi muhteşem plajında sessiz, sakin ve huzur dolu vakit geçirip, tertemiz doğasında kamp yaparak bütün stresinizi üstünüzden atabilirsiniz.

Mottojoy uygulamasını hemen indir
İkincisi ise adrenalin dolu aktiviteleri deneyimleyip tekne turları ile çevresindeki koylara eşsiz yolculuk yapabilirsiniz. Yani Ölüdeniz her iki tip tatil isteyenler için de oldukça uygun. Eğer sizde adrenalin tutkunu iseniz MottoJoy uygulamamızı indirip Fethiye’de yapacağınız tatile heyecan katacak aktiviteler bulabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Ölüdeniz’in harika denizini keşfetmek için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz :

İlginizi çekebilir : Fethiye’de Gezilecek Yerler : Ölüdeniz

Kelebekler Vadisi ve Büyüleyici Doğası

Fethiye’nin Faralya Köyü’nde muhteşem Babadağ’ın arasında kalmış ve dönem dönem ortaya çıkan birbirinden farklı kelebek türlerinin etrafta uçuştuğu Kelebekler Vadisi, kendini insanoğluna korumuş ve kalabildiği kadar bakir kalmış güzeller güzeli yerlerden birisi. Burası bildiğimiz tatillerden uzak sessiz, sakin ve huzurlu tatil yapmak ve tatil boyunca doğa ile iç içe kalmak isteyenlerin rotalarına eklemesi gereken yerlerden. Kelebekler Vadisinde konaklamak için iki seçenek bulunuyor ya çadırlarınızı alıp kamp yapabilir ya da bungalov evlerinde konaklayabilirsiniz. Koruma alanı içinde olan Kelebekler Vadisi’nde otel inşa etmek yasak ve bu da vadinin bütün güzelliğini korumasını sağlamış.

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama

Tarihi, eski Anadolu uygarlıklarından Likya Uygarlığına kadar uzanan yerleşkede ilk turistik işletmenin kurulması 1987 yılını bulmuştur. Sahip olduğu endemik bitki türleri sebebiyle Dünya Mirası Koruma Vakfı ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sahiplenilen bölgede tatilciler, bölgenin güzelliklerinden tam olarak faydalanabilmek için otel ve pansiyon gibi seçenekler yerine kamp kurma veya bungalovlarda konaklama yollarını tercih etmektedir.Bunaltıcı sıcaklar ve don olayları gibi aşırı hava şartlarından etkilenmeyen bölgede sezon nisan ayından eylül ayına kadar devam etmektedir. Kelebekler vadisinde uygun fiyatlara kamp, bungalov ve ağaç ev gibi konaklama seçenekleri bulunabilmektedir.

Kelebekler Vadisi'nde Gezilecek Yerler
Her tarafta muhteşem manzaralarla karşılaşmak ve doğa yürüyüşü hatta biraz da cesaretiniz varsa dağ tırmanışı yapmak isterseniz Kelebekler Vadisi’ne mutlaka uğramalısınız.

İlginizi çekebilir : Fethiye’de Gezilecek Yerler : Kelebekler Vadisi

Çalış Plajı’nda Keyifli Vakitler

Fethiye’ye masmavi denizin ve güzeller güzeli kumsalların tadını çıkarmak için geldiyseniz size önereceğimiz ilk plaj kesinlikle Çalış Plajıdır. Diğer plajlara göre oldukça sakin olan ve ulaşması kolay olan bu plaj, Fethiye Körfezi manzarası ve tertemiz suyu ile denize girmenin çok keyifli olacağı yerlerdendir. Çalış Plajının diğer bir özelliği ise caretta carettaların yaşam alanlarından biri olmasıdır. İsterseniz sadece denize girerek keyif yapabilir ya da su sporları ile inanılmaz deneyimler yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda plajın çevresinde yemek yiyebileceğiniz veya akşamları arkadaşlarınız ile eğlenebileceğiniz birçok mekân bulunuyor.

Çalış plajında gezilecek yerler

Kayaköy’ün Etkileyici Tarihi

Tarihi özellikleri ve Rum evleriyle dikkat çeken Kayaköy, Fethiye’de kültürel gezilerin bir numarası haline gelmiştir. Tarihinde birçok olay barındıran bu köy, sosyal ve ticaret anlamında köyden daha önemli bir rol oynar. Kayaköy’e gittiğinizde geçmişe yolculuk yapmış ve birçok kültüre tanıklık etmiş olup aynı zamanda doğanın eşsiz manzarasıyla karşılaşabilirsiniz.

Fethiye Kayaköy'da Gezilecek Yerler

Kayaköy hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz bu videoyu izleyebilirsiniz :

Kabak Koyu’nun Doğasında Stres Atmak

200 metre boyunca uzanan koyuyla Fethiye’nin dikkat çeken yerlerinden birisi de Kabak Koyu’dur. Bu koy, kanyon biçimindeki derin bir vadi ile vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Doğanın güzellikleri arasında kalmış olan Kabak Koyu son zamanlarda yıldızı parlayan yerlerden biri olmuş durumda. Hem doğa ile iç içe olup hem de eğlenceden uzak kalmak istemiyorsanız Kabak Koyu tam size göre.

Kabak Koyu

İlgili içeriğimiz : Fethiye’de Gezilecek Yerler : Kabak Koyu

Likya Yolu İle Keşife Çıkmak

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya uzanan 540 kilometre uzunluğunda dağlardan ve kıyıdan giden devasa bir yoldur. Geçmiş zamanda birbirinden ayrı olan bu yollar Roma döneminde birleştirilmiştir. Eğer sizde Likya Yolunu görmek ve yürümek isterseniz yerli halkın kaptanlığıyla yapabilirsiniz. Uzun yıllardır burada bir yardımlaşma söz konusu gelen tatilcilere köyün yerlisi yardımcı olmuş ve giden tatilcilerde onların sattıkları organik ürünlerden alırlarmış. Bu bilgi Likya Yolu’na gittiğinizde size yardımcı olabilir. Yol üstünde sizi harika manzaralar karşılayacak bu manzaralarda fotoğraf çekilebilir ve hatta uygun alanlara çadırınızı kurup konaklayabilirsiniz.

Likya Yolu Fethiye

Likya yolunu tamamlamak herkes için pek mümkün değildir çünkü toplam 40-45 gün sürebilir. Bu yüzden sizde her ziyaretçinin yaptığı gibi belirli parkurlara kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Bu kısa yürüyüşlerle bile muhteşem bir deneyim kazanacağınıza emin olabilirsiniz. Likya Yolu istikametinde birbirinde güzel birçok köylerle karşılaşabilir ve oraları gezme şansı da yakalayabilirsiniz.

Amintas Kaya Mezarları

Fethiye şehir merkezinde olan ulaşması çok kolay olan tarihi kalıntılardan bahsedelim biraz da. Fethiye doğal güzellikleri kadar tarihi kalıntıları ile de meşhur bir ilçe. İşte bu kalıntılardan birisi de Amintas Kaya Mezarları. Likya döneminde zengin ve yüksek statüde olan insanlar için yapılmış bu mezarlar günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Mezarlara ulaşmak için yüz basamaklı merdivenleri tırmanmanız gerekiyor göreceğiniz manzaranın bu kısa yürüyüşe değeceğine emin olabilirsiniz.

Amintas Kaya Mezarları

Afkule Manastırı

Fethiye’nin güzelliklerine güzellik katan yerlerden birisi de Afkule Manastırı. Bu manastırın bir de hikayesi var. Eski dönemlerde Hz. İsa burada inzivaya çekilmiş ve ibadet etmiş bu yüzden burası bir manastır olmuştur. Bu hikâyenin yanında manastırın manzarası da çok ünlüdür. Aynı zamanda buraya geldiğinizde manastıra tırmanış yapabilir, yüzebilir ve hatta dalış yapabilirsiniz.
Afkule Manastırı

Gemiler Adası (Aya Nikola Adası)

Öyle bir yere gideyim ki hem Kelebekler Vadisi’ni hem Ölüdeniz’ i hem de Göcek Körfezi manzarası göreyim diyorsanız Gemiler Adası yolculuğuna başlamalısınız. Gemiler Adası Bizans döneminden kalma birçok tarihi kalıntılara ve mükemmel manzaralara sahip bir adadır. Bu adada en çok dikkat çeken şeyler kilise kalıntıları, Gemile Koyu ve plajıdır. Gemile Koyu 1.derece doğal sit alanı ilan edilmiştir bu yüzden konaklama seçenekleri sadece kamp ve bungalovdur zaten çokça doğal güzelliğin bulunduğu bu bölgeye gidip betondan yapılan binalarda kalmak pek de eğlenceli sayılmaz. Doğal sit alanı içinde olmasının bir diğer avantajı ise denizidir.

Aya Nikola Adası
İnsan eli değmemiş koyda denize girmenin güzelliğini hayal edebilirsiniz. Gittiğinizde mutlaka adanın zirvesine tırmanmalı ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmalısınız.

Tlos Antik Kenti

Fethiye’nin 35 km uzaklığında bulunan Yaka Köyü’nde Likya döneminde yapılmış bizlere tarihi çağrıştıran bir antik kent bulunur. Bu antik kent Likya döneminde yapılmış, Bizans döneminde onarılmış ve günümüze kadar gelmiş olan Tlos Antik Kenti’dir. Kentin içinde birçok kalıntı bulunur. Kenti gezerek akropolü, bazilikayı, büyük hamamı, Kronos Tapınağı’nı, stadyumu, tiyatroyu ve Girmeler Mağarası’nı görebilirsiniz. Tarihin içinde yürüyüş yapmak isterseniz Tlos Antik Kenti’ne mutlaka uğramalısınız.

Tlos Antik Kenti

Belcekız Plajı

Fethiye’nin en ünlü plajlarından birisi de Belcekız Plajıdır. Upuzun turkuaz rengi denizi ve altın sarısı kumsallarıyla tatilcilerin dikkatini çeken yerler arasındadır. Bu plajın popülaritesinin artmasının diğer bir nedeni ise çevresindeki güzellikleri ve plajda yapabileceğiniz aktivitelerdir. Yazımızda da yer verdiğimiz Fethiye’nin doğal güzelliklerinin birçoğuna yakın olan Belcekız plajı dopdolu ve eğlenceli bir tatil bölgesidir. Eğer Fethiye’yi keşfetmek isterseniz bu plaja yakın bir yerlerde konaklayıp görmek istediğiniz yerlere kendi arabanızla veya otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Belcekız Plajı

İztuzu Plajı

Fethiye her yeri ayrı bir cennet demek yanlış olmaz. Birbirinden güzel yerlerine bir tane daha eklememiz gerekirse İztuzu Plajı’nın es geçemeyiz. Çalış Plajı gibi bu plaj da caretta carettaların yaşam merkezlerinden birisidir. Bir tarafı tatlı bir tarafı tuzlu su bulunduran deniziyle Dünya’da nadir bulunan plajlardandır. Denizinin sığlığı yüzme bilmeyenler için adeta bir nimet olmasının yanında çocuklarınızı korkmadan yalnız bırakabilir ve şezlongunuza uzanıp keyfinize bakabilirsiniz. İztuzu Plajı ikiye ayrılır bir tarafına tekneden başka ulaşım şekli yoktur ve bu taraf aynı zamanda tatlı su tarafıdır. Birde arabalarınızla ulaşabileceğiniz ve tuzlu su olan taraf vardır. Burası diğer bölgeye göre daha fazla tatilci barındırır. Biz Fethiye’ye gittiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz ve plajın her iki tarafını da görüp her iki suyunda da yüzmeyi unutmayın.

İztuzu Plajı

Sizin için İztuzu Plajı hakkında bir video yayınlıyoruz. Bu videodan İztuzu Plajı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz :

İlginizi çekebilecek içeriğimiz : Fethiye’de Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Aktivite

Bu yazımızda sizlere Fethiye’ye gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden bahsettik. MottoJoy uygulamamızı indirip Fethiye’deki aktiviteler hakkında detaylı bilgi alabilir ve daha uygun fiyatlara rezervasyon yaptırabilirsiniz. Farklı yerler hakkında bilgi almak isterseniz diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın.

2 Yorumlar

  • Her şey düşünülmüş.Çok teşekkürler 🙂

    • Merhaba Okan Bey, yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Tatilde tadını çıkarabileceğiniz bölgeler ve bu bölgelerde yapabileceğiniz aktiviteler ile ilgili içeriklerimizin devamı gelecektir. Dilerseniz MottoJoy uygulamasından anında tatil aktivitelerini görüntüleyebilir ve rezarvasyon yaptırabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç