Fethiye'de Gezilecek Yerler: Kelebekler Vadisi - Mottojoy

Fethiye’de Gezilecek Yerler: Kelebekler Vadisi

Fethiye benzersiz doğası ve gezilecek bir çok bölgesi ile mutlaka gidilmesi gereken yerler listesinin başındadır. Fethiye tatiliniz boyunca yapabileceğiniz bir çok aktivite ve gidilecek bir çok yeri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere, Fethiye’de gezilecek yerler serimizin ikinci yazısında Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidebileceğinizi ve Kelebekler Vadisi’nde yapabileceğiniz aktiviteleri anlatmaya çalışacağız. Kelebekler Vadisi’ne nasıl ulaşacağınızı ve burada neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız kesinlikle bu içeriğimiz tam size göre.

mottojoy-banner2

Kelebekler Vadisi Nerededir ?

Akdeniz Bölgesi’nin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ‘ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi, ülkemizin en güzel 10 doğal güzelliğinden biridir. Doğal güzellikleri nedeniyle 1995’te birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş vadi ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biridir.

Vadiye ulaşmak için en etkin yol deniz yoludur. Kelebekler Vadisi tekne ücretleri gidiş-dönüş 30 TL’dir. Yolculuk yaklaşık 30 dakikadır. Biletlerin karada değil tekne içinden alınmasına özen gösterilmeli; aksi halde sahte bilet almış olabilirsiniz. Ayrıca vadinin üstünde bulunan Faralya Köyü’nden de buraya inmek mümkündür ama bunun için zorlu ve tehlikeli bir inişin söz konusu olduğunu ve herkes için uygun olmadığını hatırlatalım.

kelebeklervadisinerededir

Kelebekler Vadisinde Neler Yapabilirim ?

Fethiye’de gezilecek yerler listesinin başında gelen Kelebekler Vadisi’nde berrak ve temiz bir deniz sizleri karşılayacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kelebekler Vadisi denizi bir hayli soğuk. Ancak bir kere girenin bir daha çıkmak istemediği deniz suyu, klasik tatil anlayışının dışında doğal bir hava yaratıyor. Derin ancak derin olduğu kadar da şeffaf bir görünüme sahip olan deniz, bölgenin en temiz koylarını bu bölgede barındırıyor. Bölgeye tatile giden; ancak sığ bir deniz arayanlar için alternatif adres ise Ölüdeniz.

kelebeklervadisindeneleryapilabilir

Adını içinde barındırdığı seksenden fazla kelebek türünden alıyor, ancak gidince her yerde uçuşan kelebekler beklemeyin, sezonda vadinin derin noktasındaki nehir ve şelaleler civarında görülebiliyorlar.

Kelebekler Vadisi Aktiviteleri Nelerdir ?

Kelebekler Vadisi 250 metre uzunluğunda bir sahile sahip. Vadide derinlere doğru yürüyüş yapmak isterseniz ileride bir şelale ile karşılaşacaksınız. Bu şelalenin suyu Babadağ eteklerinden doğan Sarp Deresi’nden gelir. Kelebekler Vadisi’nde kamp yapmak oldukça keyiflidir, çadır hayatıyla haşır neşir olmayanlar bungalovları tercih edebilir.

Kelebekler Vadisi’nde Doğa Gezisi ve Tırmanış Yapın

Kelebekler Vadisi muhteşem güzelliklerin bir arada olduğu ve sizi doğa ile sarmalayacak bir yerdir. Böyle bir yere gittiğinizde ilk yapmanız gereken aktivite kesinlikle doğa yürüyüşüdür. Doğa gezisi yaparak çevreyi ve bilmediğiniz yerler keşfedersiniz, farklı manzaralar ve farklı güzellikler keşfedersiniz bu yüzden hem Kelebekler Vadisi’nde hem de gittiğiniz bütün yerlerde mutlaka doğa gezisi yapmalısınız. Özellikle şelalenin bulunduğu alana gidip kayalıkların arasında kalmış olan saklı cenneti görmelisiniz. Yükseklik korkusu olan olmayan herkes doğa gezisi yapabilir fakat bunun bir üst aşaması olan tırmanışa sadece adrenalin tutkunları cesaret edebilir. Can güvenliğinizi sağlayıp tırmanış yapmak dünyanın hem en ekstrem hem de en huzur verici aktivitesi olabilir. Tırmandıkça manzaranın güzelliği ve özgürlük hissi artar eğer bu hisleri yaşamak isterseniz size tırmanış yapmayı öneririz. Kelebekler Vadisi de tırmanış yapmak için çok uygun doğa koşullarına sahip bir yerdir bu nedenle cesaretiniz varsa ve Kelebekler Vadisindeyseniz çevreyi tanıyan birini bulup tırmanış yapmanızı öneririz.

Kelebekler Vadisi’nde Kamp Yapın

Kelebekler Vadisi tepelerin arasında kalan deniziyle, şelalesiyle ve mevsiminde ortaya çıkan kelebekleri ile doğa harikası bir yerdir. Tatilciler için bungalov evleri bulunmasının yanı sıra birçok kamp alanı da bulunur. Her yerinde ayrı bir güzellik olan bu bölgeye gidince kamp yapmamak biraz haksızlık olur. Çadırınızı kapıp Kelebekler Vadisine gidin ve yaşadığınız en güzel deneyimlerden birini yaşayın. Kamp alanlarının fiyatları kişi başına ortalama 90 TL olmaktadır. Eğer kamp alanlarına para vermek istemezseniz kamp alanlarının dışında kalan ve kamp yapmak için çok uygun olan doğal alanlar var bu alanlara çadırlarınızı kurabilir, yemek ve banyo için kamp alanlarını kullanabilirsiniz. Denize yakın olan yerler genelde kalabalık olur bu yüzden yüksek yerleri tercih edebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde Tüplü Dalış

Kelebekler Vadisi doğal koruma alanı olduğu için denizi çeşit çeşit canlının yaşam alanı olmuştur ve bu canlıları görmek için tüplü dalış yapmak en iyi tercihtir. Kısa bir eğitimin ardından eğitmenler eşliğinde dalışlara katılabilir ve müthiş bir deneyim yaşayabilirsiniz.

kelebeklervadisiaktiviteleri

Ailenizle ya da eşinizle birlikte keyifli ve eğlenceli bir tatil yapmak için MottoJoy uygulamasını dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden kullanabilirsiniz. Fethiye’de gezilecek yerler ve aktiviteleri araştırırken ya da otel odasında canınız sıkıldığında MottoJoy ile Fethiye’de yapabileceğiniz tüm aktiviteleri görebilirsiniz. Beğendiğiniz aktiviteler için anında randevu alabilir ve anında kredi kartınız ile ödeme yaparak Fethiye’de tatilinizin keyfiniz çıkarmaya başlayabilirsiniz. MottoJoy uygulamasını kullanmak oldukça kolaydır. Yapmak istediğiniz aktivite türünü seçebilir ya da gittiğiniz tatil bölgesini seçerek bölgeye özgü tatil aktivitelerini bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz :

Fethiye’de Gezilecek Yerler : Ölüdeniz

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları

Tatilinizi Canlandıracak Fethiye Aktivite Rehberi

Bu yazımızda sizlere Fethiye’de gezilecek yerler listemizden Kelebekler Vadisi’ni detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Fethiye günlük turlar ve aktiviteler hakkında sorularınız için dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilir, öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla ekibimize iletebilirsiniz.

2 Yorumlar

  • Yararlı bir yazı olmuş tebrikler 👏🏻

    • Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Kelebekler Vadisi hakkında diğer yazılarımızı inceleyerek daha deyaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç