Fethiye’de Gezilecek Yerler: Kayaköy - Mottojoy

Fethiye’de Gezilecek Yerler: Kayaköy

Fethiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Kayaköy diğer adıyla Hayal Köy eskiden birçok milletin ev sahipliği yaptığı tarihi yerlerden birisidir. Likya Uygarlığı’nın yerleşim yerinde kurulu olan bu yere köy demek pek doğru olmaz çünkü ticareti, sosyal hayatı ve o dönemlerdeki nüfusu bakımından tam bir kent özelliği taşımaktadır. Rum köyü olan Kayaköy Kurtuluş Savaşı sonrasında yapılan anlaşma ile Rumlar ve Batı Trakya’daki Türklerin yer değiştirmesi ile Türklere kapılarını açmıştır. Buraya göç eden Türkler bir süre sonra Kayaköy ’deki yaşama ayak uyduramamış ve bu köyü terk etmişlerdir. Tarihi terk edilmelerle dolu olan Kayaköy hak ettiği ilgiyi ve değeri yıllar sonra görmüştür.

Kayaköy’e Nasıl Gidilir?

Kayaköy’e ulaşmak için iki yol mümkündür bunların birincisi; Hisarönü Köyü’nü geçip “Karymlassos” tabelasını izleyerek 5 km ilerlerseniz yeşillikler ve muhteşem manzaralar ile Kayaköy’e ulaşabilirsiniz.  İkinci yol ise ,Fethiye Kalesinden Güney yönüne doğru Kayaköy tabelasına göre 7 km ilerledikten sonra Kayaköy’e ulaşabilirsiniz. Bu güzergahta da çamlık yollar ve mükemmel manzaralar sizi karşılayacaktır. Bu yüzden gidiş ve dönüşte aynı yolu değil de her iki yolu da denemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Kayaköy çevresinde denize girilebilecek muhteşem koylar bulunuyor. Bu koyları Fethiye’de düzenlenen tekne turları ile gezebilirsiniz. Kayaköy’e giriş ücreti 8 TL ve müze kart geçiyor. Kayaköy’ü yaz döneminde 09:00 – 20:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.Kayaköy'e nasıl gidilir?

Kayaköy ’de Neler Var?

Çok eski ve gizemli havasıyla Kayaköy, güzelliğiyle ünlü Rum evlerini içinde barındırıyor. Her biri birbirinden değerli ve ünlü olan bu evler geçen yıllar nedeniyle harabeyi andırsa bile hala ününü ve güzelliğini koruyor. Bir müze gibi gezilip görülen bu yerleşim yerinde keşfedilmesi gereken 3500 konut, kilise, şapel ve sanat atölyeleri var. Kayaköy, tarihi ve kültürel güzellikleriyle Fethiye turunuza mutlaka katmanız gereken köylerden biridir. Kayaköy ‘de görülmeye değer bir diğer yer ise Yukarı ve Aşağı Kiliseleridir. Yukarı Kilise köyün ortasında yer alan bir tepeye kuruludur ve pembe sıvalı, geometrik şekilleri ile dikkat çeker. Aşağı Kilise ise Yukarı Kilise ’ye göre daha iyi korunmuştur. Bunun nedeni ise 60lı yıllara kadar cami olarak kullanılmasıdır. Kayaköy’e yolunuz düştüğünde bu iki kiliseye de mutlaka uğramalısınız. Kayaköy antik kenti ,kusursuz ve gizemli bir fotoğraf stüdyosudur. Harabe evlerin taş duvarları, farklı kapılar, hala yıkılmamış avlular muhteşem fotoğraf kadrajları için seçenekler sunuyor. Buradaki evler, arazinin eğimine uygun olarak, ışık ve manzara açısından birbirlerinin önünü kapatmayacak şekilde inşa edildiğinden dolayı harika panoramik fotoğraflar çekilmesine imkân sağlıyor. Ayrıca tatilciler için getirilmiş deve ve atlara binerek eğlenceli pozlar verebilirsiniz.

Kayaköy'de neler yapılır?

Kayaköy popüler kültüre yansıması olmuş bir köydür. Avusturyalı aktör Russell Crowe, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte oynadığı The Water Diviner (Son Umut) adlı filmin son sahnesi Kayaköy ‘de çekilmiş bu film ile bölgenin var olan ilgisini daha da artırmıştır. Kayaköy UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak kabul edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:
Tatilinizi Canlandıracak Fethiye Aktivite Rehberi

Fethiye’de Gezilecek Yerler : Kabak Koyu

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç