Fethiye Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi - MottoJoy Tatil Rehberi

Fethiye Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi

Mavinin en güzel tonlarını barındıran Fethiye Kelebekler Vadisi tatilcileri doğal yaşamın bakir güzellikleriyle ağırlayan; gerek iklimi, gerek endemik bitki türleri ile doğal hayatın en güzel örneklerine ev sahipliği yapan, cennetin dünyadaki timsali diyebileceğimiz bir yerdir adeta.

250 metre uzunluğunda bir sahile sahip olan Fethiye Kelebekler Vadisi Türkiye’nin mutlaka gidilip görülmesi gereken noktalarından biri olarak karşımıza çıkar. Adını içinde hayatını sürdüren seksenden fazla kelebek türünden alan Vadi; kırmızı rengi, heybetli kanatları ile simgeleşmiş Kaplan Kelebekleri ve Vadi’nin akustiği ile birleşerek insanı büyüleyen şelalenin çağıltısı ile ziyaretçilerine ütopik bir dünyanın kapılarını açar. Burada şehir yaşantısının keşmekeşinden tamamen uzaklaşarak doğayla, kendinizle ve sevdiklerinizle muhteşem anlar yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda Kelebekler Vadisi’ne ulaşım hakkında bilgi verirken aynı zamanda vadide konaklama seçeneklerinden de bahsedeceğiz. Ayrıca Kelebekler Vadisi tatilinizde yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteler de yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Fethiye Kelebekler Vadisi Nerede Yer Alır?

kelebekler vadisi kuş bakışı

Muhteşem güzellikteki bu yeri keşfetmek isteyenlerin aklında canlanacak ilk soru tabii ki Fethiye Kelebekler Vadisi nerede sorusu olacaktır. Kelebekler Vadisi; Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz Beldesi’nde, Faralya Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Babadağ eteklerinde konumlanmış Vadi’ye ulaşım etrafının dik kayalıklar ile çevrili olması sebebiyle biraz zorludur. Fakat burada geçirilen muhteşem anlar düşünüldüğünde bu zorlu yolculuğa kesinlikle değmektedir.

Kelebekler Vadisi’ne ulaşım için iki farklı seçenek mevcut. Birincisi Faralya’dan yürüyerek gitmek. Fakat hayli zorlu olan bu yürüyüş parkurunu eğer daha önce bir doğa yürüyüşü tecrübeniz yoksa pek tavsiye etmiyoruz. Vadi’ye ulaşım için ikinci seçenek ise tekne yolculuğu. Ölüdeniz’den her saat başı Kelebekler Vadisi seferi yapan tekneler kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bizce kesinlikle tekne seçeneğini tercih etmelisiniz. Böylelikle hem enerjinizden ve zamandan tasarruf eder hem de keyifli bir deniz yolcuğunun tadını çıkartmış olursunuz.

Not: Sahte bilet satın alma ihtimalinize karşı biletinizi karadan değil tekne içinden alınız.

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Nerede Kalınır?

Kelebekler Vadisi’nde nerede kalınır diye sorulduğunda tabii ki akla ilk gelen beş yıldızlı oteller veya pansiyonlar değil, Kelebekler Vadisi kamp alanları oluyor.

Likya Uygarlığı’na kadar uzanan bir tarihi olan Vadi’de ilk turistik işletmenin kurulması 1987 yılını bulmuştur. 1995’te birinci derece doğal sit alanı ilan edilmiş, Dünya Mirası Koruma Vakfı ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Bu nedenle Fethiye Kelebekler Vadisi sınırları içerisinde betonlaşmaya kesinlikle izin verilmemekte konaklama için çadır veya ağaç ev gibi doğanın dengesiyle uyumlu barınaklar tercih edilmektedir. 

Kelebekler Vadisi sınırları içerisinde bir işletme bulunmakta. Bu işletme misafirlere konaklama için dört farklı seçenek sunuyor. İşletmenin sunduğu standart bungalov, büyük bungalov, küçük çadır ve büyük çadır seçeneklerinden birini tercih edebileceğiniz gibi kendi çadırınızı götürme şansınız da var. Fethiye Kelebekler Vadisi kamp aktivitesinin fiyatlandırması ise kişi başı olarak yapılırken kendi çadırınızı götürdüğünüz durumda işletme size bir miktar indirim uyguluyor.

Konaklama için ödediğiniz ücrete açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği dahil. Vadi’de gün boyu alkollü, alkolsüz ve sıcak içecek alabileceğiniz bir ana bar, deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir balık evi ve fast-food tarzı ürünleri bulabileceğiniz (hamburger, tost gibi) bir Snack Bar bulunuyor.

Kelebekler Vadisi kamp işletmesi elektrik, su, çöp ayrıştırma, atık su ve ulaşım gibi alt yapı hizmetlerini sunuyor.  Ortak kullanıma açık, kabinli-kabinsiz duşlar ve tuvaletler bulunurken sıcak su elde etmek amacıyla güneş panelleri kullanılıyor. Büyük bungalovlar (büyük bungalovların kendi duş ve tuvaletleri mevcut) hariç diğer opsiyonlarda duşlar ve tuvaletler ortak kullanılıyor.

Gördüğünüz üzere ülkemizde doğa turizminin en önemli adreslerinden biri olan Kelebekler Vadisi kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun. Ayrıca bunaltıcı sıcaklar ve don olayları gibi aşırı hava şartlarından etkilenmeyen bölgede sezon, nisan ayından eylül ayına kadar devam ediyor.

Not: Konaklama için kendi çarşaf, yastık, pike ve matınızı mutlaka götürmelisiniz.

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır?

kelebekler vadisi zirve

Kelebekler Vadisi’ne gitmeyi düşünenlerin aklında beliren sorularından biri de Kelebekler Vadisi’nde neler yapılır sorusu. Öncelikle şunu belirtelim ki bölge klasik tatil anlayışı olanlara değil doğal hayatı sevenlere hitap ediyor. Bu sebeple tatilde kafa dinlemeyi sevenler tarafından tercih edilmesi gereken bir tatil bölgesi.

Kelebekler Vadisi ziyaretçileri için yapılabilecek pek çok aktivite bulunuyor. Bu masalsı vadide kelebek keşif turlarına katılıp bölgenin asıl ev sahipleri olan kelebek türlerini keşfedebilir, mavinin ve yeşilin en güzel tonlarına rastlayacağınız koyları ziyaret edebilir, dalış etkinlikleriyle vadinin deniz altı yaşamıyla tanışabilir veya doğa gezileriyle vadinin güzelliklerine daha yakından şahit olabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’ne adım attığınızda sizi ilk karşılayan berraklığı ve temizliğiyle adeta bir akvaryumu andıran deniz olacak. Bu sebeple ilk önerimiz denizin tadını bir güzel çıkartmanız. Biraz soğuk olsa da suya girdikten sonra unutmayacağınız bir yüzme deneyimi yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Deniz keyfinin ardından katılabileceğiniz aktiviteleri de sizlere kısaca anlatmak isteriz.

Fethiye Kelebekler Vadisi Kelebek Keşif Turları

Kelebekler Vadisikelebek keşif turları adı altında düzenlenen gezilere katılabilir ve başta Kaplan Kelebeği olmak üzere 80’den fazla kelebek türünü keşfedebilirsiniz.

Kelebekler nemli, kuytu ve sakin ortamlardan hoşlandığından gezi sırasında daha çok kelebek görebilmek için vadinin derinliklerine ilerlemeniz gerekecek. Burada dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta var: gezi sırasında yüksek sesle konuşmamak. Bu kuralın sebebi yüksek sesin kelebeklerin ölümüne yol açabiliyor olması.

Kelebek keşif turları ile bir yandan fısıltılar eşliğinde mistik anlar yaşayacak bir yandan da kelebek topluluklarının büyüleyici manzarasına şahit olacaksınız.

Fethiye Kelebekler Vadisi Tekne Turu

kelebekler vadisi tekne turu

Kelebekler Vadisi çevresinde bulunan koylara Kelebekler Vadisi tekne turusayesinde gitmek mümkündür. Civarda 7 adet koy bulunmaktadır. Bunlar; Kızılada, Samanlık, Dalyan, Çalış Plajı, Şövalye Adası, Akvaryum ve Hillside’dır. Bu durakların hepsini dolaşan bir turu tercih edebileceğiniz gibi bir ya da birkaç tanesinde duraklayan turlara da katılabilirsiniz. Kelebekler Vadisi tekne turu için bir gününüzü ayırarak farklı koylarda yüzmenin keyfini yaşamanızı tavsiye ederiz.

Fethiye Kelebekler Vadisi Dalış

dalış eğitimi

Doğasıyla sizi sarıp sarmalayacak olan Fethiye Kelebekler Vadisi dalışkeyfiile de kalbinizi çalacak. Profesyonel eğitmenlerin bulunduğu dalış okulunda kısa bir eğitim alarak sualtını keşfe çıkabilirsiniz.

Vadi’nin kelebeklerden sonra diğer ev sahipleri olan deniz canlılarını ve Vadi açıklarında bulunan sualtı kaya oluşumlarını görmek muhteşem bir deneyim olurken tatilinize renk katacaktır. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki bölgenin koruma altına alınmış olması sebebiyle daha önce hiç görmediğiniz sualtı canlılarıyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Fethiye Kelebekler Vadisi Doğa Yürüyüşü ve Tırmanış

Kelebekler Vadisi doğa yürüyüşlerinde her seferinde yeni bir şeyler keşfettiğini fark edeceksiniz. Vadinin içine doğru ilerleyen patikaları izleyerek Vadi’de bulunan bitki türlerinin en güzel örneklerinden olan kekik, defne, zakkum, yabani üzüm, karaağaç, kantaron gibi türleri yakından görerek doğanın mucizesine şahit olabilirsiniz. Yine Vadi’nin derinlerinde göreceğiniz ve muhteşem çağıltısını duyacağınız suyu Sarp Deresi’nden gelen şelaleye bayılacaksınız. Kayalıkların arasında kalmış bu saklı cenneti mutlaka görmelisiniz.

Yükseklik korkusu olmayanlar için Kelebekler Vadisi’nde tırmanış yapmak da hem ekstrem hem huzur verici bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Tırmandıkça manzaranın güzelliği, heyecan ve özgürlük hissi artacak, şayet bu hisleri yaşamak isterseniz ve yükseklikle barışıksanız tırmanış yapmanızı mutlaka öneririz.

Not: Kelebekler Vadisi tatiliniz için hazırlanırken bavulunuza yürüyüş ayakkabısı koymayı unutmayınız.

Fethiye Kelebekler Vadisi

Yazımızdan da anlayacağınız üzere Kelebekler Vadisi Fethiye tatilinizin bir gününü ayırabileceğiniz veya konaklama yapmayı tercih ederek muhteşem deneyimler yaşayabileceğiniz bir doğa harikası.

Eğer sizler de her şey dahil beş yıldızlı otellerde klasik tatil konseptleri yerine farklı bir deneyim arıyorsanız, denizin ve doğanın kucağında, huzur dolu bir tatil geçirmek için Kelebekler Vadisi’ni tercih edebilirsiniz.

Ailenizle ya da eşinizle birlikte keyifli ve eğlenceli bir tatil yapmak için MottoJoy mobil uygulamasını dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden kullanabilirsiniz. Fethiye’de gezilecek yerler ve Fethiye’de yapılacak 10 aktivite gibi konuları araştırırken MottoJoy’dan yararlanabilirsiniz. Fethiye’de yapabileceğiniz tüm aktiviteleri (Kelebekler Vadisi gezisi gibiJ) MottoJoy üzerinden görebilirsiniz. Beğendiğiniz aktiviteler için anında randevu alabilir ve anında kredi kartınız ile ödeme yaparak Fethiye’de tatilinizin keyfiniz çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada fikrimizi söylemeden geçemeyeceğiz, hamaklara uzanıp muhteşem manzara eşliğinde kendinizi dinlemek bizce Kelebekler Vadisi’nin en harika aktivitesi. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz 🙂

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç