Ege'nin Küçük Cenneti: Selimiye - MottoJoy Tatil Rehberi

Ege’nin Küçük Cenneti: Selimiye

Türkiye’nin Ege bölgesi içerisinde tarihin, kültürün, denizin ve doğanın buluştuğu pek çok nokta bulunmaktadır. Her biri birbirinden güzel bu noktaların en nadide örneklerinden biri de Selimiye Köyü’dür.

Selimiye Köyü Nerededir?

Tertemiz denizi ve huzur verici atmosferiyle her sene ziyaretçilerin uğrak noktası olan Selimiye, Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Marmaris’e bağlı küçük ve şirin bir köydür. Şehir keşmekeşinden uzak ve sakin atmosferiyle ziyaretçilerini büyüleyen bu küçük köy, uzun yıllar süren ulaşım problemlerinden dolayı benzeri diğer konumlar gibi büyük değişimlere uğramamış, el değmemiş yerel, kültürel ve doğal özelliklerini koruyabilmiştir.

Ege Selimiye

Selimiye’nin Tarihi

Tarihte “Hydas” ve “Losta” olarak adlandırılan Selimiye’de deniz feneri, manastır ve tiyatro gibi pek çok tarihi kalıntıya rastlanabilmektedir. Geçmişte stratejik konum özellikleri bakımından güvenli ve önemli bir yer teşkil eden koy, kötü havalara ve saldırılara karşı bir korunma noktası olarak kullanılmıştır. Bodrum Sualtı Müzesi ziyaret edilerek bölgenin antik dönemlerdeki ev sahiplerinin yaşam tarzlarına ve kullandıkları araç gereçlere şahit olabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra, Selimiye’nin en yüksek konumu olma özelliğine sahip olan Aşarkaya ve Sarıkaya’da kale kalıntılarını, surları, deniz fenerini ve gözetleme kulelerini görmek ve geçmişe tanık olmak da mümkün.

Selimiye Köyü’nde Neler Yapılır?

Selimiye’nin başta gelen aktivitesi, her gün çeşitli saatlerde yapılan ve denizin maviliğine kendinizi bırakabilme olanağı sunan tekne turlarıdır. Bu tekne turlarından birine katılarak Kamelya Adası’nda yer alan tarihi manastırı görebilirsiniz. Bunun yanında Aşk Adası, Bencik Koyu, Hisarönü Körfezi ve Tavşan Adası tekne turlarıyla ziyaret edebileceğiniz diğer yerler arasında. Tekne turları sırasında teknede kalıp Sömbeki Adası ve Datça manzarası eşliğinde güneşin keyfini çıkarabilir veya Ege’nin durgun sularında yüzme keyfini çıkarabilirsiniz.

Selimiye Köyü'nde Neler Yapılır?

Selimiye’nin bir diğer önemli özelliği de Bozburun ve Söğüt gibi diğer önemli tatil konumlarına yakınlığıdır. Selimiye’ye nazaran gözlerden biraz daha uzak kalan Bozburun, Ege Bölgesi’ndeki bir diğer küçük ve şirin tatil beldesidir. Bozburun’da koyları gezerek doğayla baş başa kalabilir, Orhaniye Köyü’ne uğrayabilir ve Turgutköy’ü ziyaret ederek burada bulunan şelalenin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Söğüt Köyü de Selimiye ve Bozburun gibi bir başka Ege köyüdür. Bozburun’da tarihi noktaları ziyaret edebilir, tekne turlarına katılabilir ve Simi adasına nazır bir lokantada oturarak yerel lezzetlerin tadına bakabilir, günbatımını izleyebilirsiniz.

Selimiye’de doğayla baş başa kalabileceğiniz, deniz ve dağ manzaralı ve uygun fiyatlı pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Güne meyve ağaçları arasında, temiz hava eşliğinde güzel bir kahvaltıyla başlamak isteyenler için bahçeli butik oteller veya pansiyonlar tercih edilebilir.

Selimiye’de köylülerin üretip sattığı bal ve badem gibi yöresel ürünlerden deneyip satın alarak dönüşte sevdiklerinize doğal ve orijinal hediyeler götürebilirsiniz. Çok sayıda eşsiz takılara ve diğer yöresel ürünlere ulaşmak da mümkün.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç