Ege'de Gezilecek Yerler - MottoJoy - Tatil Rehberi
mottojoy tatil turları
Ege'de Gezilecek Yerler

Ege’de Gezilecek Yerler

Ege’de Gezilecek Yerler

En sıkı maceraperestler bilirler ki maceranın ölçüsü asla para değildir. 200 liraya yalnızca bir hafta sonu geçirdiğiniz bir konumdan aldığınız keyfi geceliği 2000 lira olan başka bir konumdan alamayabilirsiniz; veya tam tersi. Bu yazımızda, sıkı bir maceraperest ve deneyimli bir tatil rehberi olan MottoJoy olarak sıradaki maceranız için binlerce lira harcamak zorunda olmadığınızı kanıtlayacağız 🙂 Ege’de gezilecek yerleri sizler için listeledik. Keyifli okumalar!

Ege’de gezilecek yerler listesi

  • Kazdağları
  • Ağva
  • Bozcaada
  • Birgi
  • Assos

Kazdağları

Kazdağları

Ege’de gezilecek en güzel yerlerin başında şüphesiz ki Kazdağları geliyor. Henüz ortaokuldayken ailecek Balıkesir’e yaptığımız aile ziyaretleri sırasında tanıdım muhteşem Kazdağları’nı. Yol üzerinde yemyeşil ağaç deryasının güzelliği karşısında büyülenip verdiğimiz yarım saatlik molalar sayesinde aklımda güzelliğiyle yer etmiş olan Kazdağları’nı mümkün olduğunca sık bir şekilde ziyaret etmeye çalışırım her sene. Adatepe ve Yeşilyurt köylerinde yöresel yiyeceklerle hazırlanmış kahvaltıların, Ege’ye özgü ot kokuları eşliğinde çayımı yudumlamanın, doğanın huzurunda şehrin toksik etkilerinden kurtulmanın verdiği huzuru hala hiçbir şeye değişemem. Eğer fırsat bulabiliyorsam, civarda bulunan butik otellerde birkaç gün konaklamak için ise 200 liradan başlayan fiyatlarla karşılaşmak mümkün.

Ağva

agva

Göksu ve Yeşilçay dereleri arasında konumlanmış olan doğal bir cennet olan Ağva, İstanbul’a yakınlığıyla günübirlikçiler için daima harika bir tatil ve dinlenme noktası olmuştur. Ege’de günübirlik gezilecek yerlerin en başında Ağva geliyor. Benim için de ormanlık alanları ve doğal güzellikleriyle vazgeçilmez bir tatil konumu olan Ağva’da Ocaklı Kale, Saklı Göl, Şile Kalesi gibi benzersiz manzaralara sahip ve görülmesi gereken pek çok harikulade nokta mevcuttur. Her sene sektirmeden katıldığım Ağustos ayında düzenlenen şenlikler ile güzelliğini bir üst seviyeye taşıyan Ağva’da uygun fiyatlı pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. İster günübirlik olarak, isterse hafta sonunu değerlendirecek şekilde Ağva’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bungalov otellerde veya butik otellerde 200 liradan başlayan fiyatlarla konforlu ve huzurlu konaklama seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz.

Bozcaada

bozcaada sokakları

Her ne kadar çoğu kişi tarafından fiyatların pahalılığı konusunda çelişkili yorumlar yapılsa da fiyat çeşitliliği açısından oldukça zengin olan Bozcaada’da uygun fiyatlı bir tatil yakalamak oldukça mümkün. Çanakkale sınırları içerisinde bulunan ve Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunan bölgede, doğayla baş başa kalabileceğiniz konumların yanı sıra farklı insanlarla tanışıp kültürel ve tarihi pek çok yapıyı keşfetmeniz mümkün. Bozcaada Kalesi, Bozcaada Müzesi, Ayazma Manastırı tarihi ve kültürel açıdan keşfedilmeyi bekleyen pek çok farklı değer sunarken, Bozcaada’nın meşhur plajları ve zarafetiyle göz dolduran sokakları doğaya dokunabilmenize olanak tanıyor. Bozcaada’da 200 liradan başlayan fiyatlarla bir hafta sonu konaklayabileceğiniz butik otellerdeki konfor ve samimi ev sahipliği sizi adaya tamamen bağlıyor.

Seyahatlerinizi çok daha keyifli bir şekilde yaşamak için “Yolculuğu Keyifli Hale Getirecek Öneriler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Birgi, İzmir

Ege’de tatil için nereye gidilir

Ege’de arabayla gezilecek yerler mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz! İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı 3000 nüfuslu küçük bir köy olan Birgi, mütevazi havasıyla ilk bakışta dikkat çekmese bile içinde çok önemli değerler barındırıyor. Öyle ki 2012 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış bulunan bu küçük köy tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Bu özelliği ile Birgi, Ege’de gezilecek tarihi yerlerin en başında geliyor.

Bizans döneminde Pyrgion adıyla anılan Birgi, tarihi yapılar, camiler ve diğer kültürel ve tarihsel değerler açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra, Birgi Çayı’nın iki yanında kurulmuş olan bu küçük yerleşim yeri, Bozdağları’nın yamaçlarında bulunması sebebiyle pek çok doğal güzelliği de içerisinde bulundurmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Birgi’de Osmanlı’ya ait izler bulmak da mümkün. İmam-ı Birgi Türbesi, Karaoğlu Camii, Küp Uçuran Kalesi ve Sandıkoğlu Konağı Birgi’de görülmesi gereken yerlerden.

Assos, Çanakkale

Ege'de gezilecek yerler Assos

“Kuzey Ege’de gezilecek gezilecek yerler nerede?” diyenlerden misiniz? Cevap kesinlikle Assos. Çanakkale’nin en güzel yerleşimlerinden Ege’nin incisi Assos… Muazzam koyları, tertemiz denizi ve balık restoranlarıyla Ege’de mutlaka gezmeniz yerlerin başında geliyor. Ege’de tatil için nereye gidilir diyenler ve antik dönem tarihini iliklerine kadar hissetmek isteyenler için en doğru rotalardan biri olan Assos’ta (Behramkale) Athena Tapınağı, Assos Antik Kenti, Antik Liman, Koruoba Koyu, Akliman Koyu ve Kadırga Koyu mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç