Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz Kapadokya Turları - Mottojoy
kapadokyabalonturlari

Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz Kapadokya Turları

Turistlerin Türkiye’de en çok merak ettikleri ve dolayısıyla en çok ziyaret edilen Kapadokya, Orta Anadolu’da Nevşehir, Kayseri, Niğde bölgesinde bulunan tarihi bir bölgedir. Kapadokya’nın en ünlü özelliği olan peribacaları çevrede bulunan volkanların lavları sayesinde oluşmuştur. Yıllar boyunca doğal yaşamın ve rüzgar gibi dışsal etkilerle şekillenen peribacaları eşsiz bir görünüme kavuşmuştur. Ancak Kapadokyayı yalnızca peribacalarından ibaret olarak düşünürsek geri kalan tüm güzelliğini ve tarihini yoksaymış oluruz.

Bu yazımızda sizlere öncelikle kısaca Kapadokya’nın tarihinden, devamında da Doğanın Tadını  Çıkarabileceğiniz  Kapadokya Turlarından bahsedeceğiz.

Kapadokya’nın Tarihi

Kapadokya ismi tarihte ilk olarak bir Pers kralı tarafından “güzel atların ülkesi” anlamına gelen Huw-aspa-dahyu olarak kullanılmıştır. Devam eden tarihlerde bazı medeniyetler “düşük ülke” anlamına gelen “Katpatuka” yı kullanırken bazıları da “aşağıdaki – aşağıda olan“, “yerin altındaki” anlamına gelen “katta peda” yı kullanmıştır. Bölgenin bu şekilde türeyen ismi son olarak “Kapadokya” olarak kalmıştır. Bu bölgeye “yer altindaki ” ve “ aşağıda olan ” gibi isimlerin kullanılmasının sebebi ise inançsal nedenlerden dolayı saklanma ihtiyacı duyan Kapadokya halkının toprağın altında yer altı kentleri inşa edip oralarda yaşamalarından kaynaklanır. Hâlâ yer altı kentleri bulunan Kapadokya ya gidenlerin buraları görmeden dönmemesi gerekir.

 

Kapadokya’da Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya, üzerinde bulunan her yeri görmeniz gereken bir bölgedir. Her alanının kendine özel bir tarihi ve dokusu vardır. Kapadokya ziyaretinde kesinlikle görülmesi gereken yerleri saymamız gerekirse bunlar Paşabağ’ın dev peribacaları, Üç Güzeller, Göreme Açık Hava Müzesi ve Ihlara Vadisidir. Tabii bunlarla beraber muhteşem Kapadokya manzarasını gökyüzünün içinden görmenizi sağlayacak balon turu da kesinlikle geziniz sırasında yapmanız gereken bir aktivitedir.

Bu saydığımız mekanları görmeden önce MottoJoy olarak sizlere buralar hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Göreme Açık Hava Müzesi

Dünyada sayılı bulunan açık hava müzelerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde kayaların oyulmasıyla oluşturulan kiliseler, evler, yemekhaneler ve kilerler gibi yapılara ev sahipliği yapar. Yüzlerce yıl önceden inşa edilen bu yapılar görmeye alıştığımız tarzdaki yapılardan oldukça farklı olduğundan görenleri şaşırtan bir özelliğe sahiptir.

Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır.

 

Ihlara Vadisi

Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri olan Ihlara Vadisi, sular akan bir vadinin etrafında yeşilliklerle dolu bir alanda kurulmuş yerleşim yerleri ve kiliselerden oluşmaktadır. Vadinin en zorlayan yanı ise vadiye iniş sırasında yüzlerce basamak merdiveni inmeniz gerekmesidir. Tabi bu inişin zor olmasının yanında iniş sırasında göreceğiniz kiliseler ve fotoğrafını çekebileceğiniz muhteşem manzaraları bulabileceksiniz.

 

Paşabağ

Paşabağ, Kapadokya’nın dev peri bacalarının bulunduğu bir alandır. Bu peribacalarının arasında gezebilir ve yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu bölgede çok eski peribacaları bulunmasının yanında yeni oluşmaya başlamış peribacalarını bulabilirsiniz.

Bu bölge birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığından bunlardan birine denk gelmeniz de mümkün.

 

Derin Kuyu Yer Altı Şehri

Yazımızın başında bahsettiğimiz, Kapadokya’nın isminin neden “yerin altındaki” anlamına geldiğini en güzel şekilde anlamamızı sağlayacak yer Derin Kuyu Yer Altı Şehridir. Sekiz kattan oluşan bu şehir, toplumun tüm ihtiyaçlarını giderebilecek şekilde kurulmuştur. Burası normalden çok farklı olması sebebiyle kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Ancak boyutları küçük olan yapılar ve yerin altında olması sebebiyle içerisinin gezilmesi çok da kolay değildir.

 

Üç Güzeller

Üç güzeller seyir tepesinden görülebilecek şekilde uçurumun kenarında bulunan üç peribacasından oluşur. Efsaneye göre dönemin Kapadokya kralının kızı bir çobana aşık olur ancak babası evlenmelerine izin vermediği gibi doğan torununun öldürülmesi için peşine de askerlerini gönderir. Efsaneye göre, ölmemek için bir mucize dileyen prenses, çoban ve çocukları birer taşa çevrilir. En önde duran peribacasının çoban, aradakinin çocuk, en arkada yer alanın ise prenses olduğuna inanılır.

Buraya bu şöhreti kazandıran bu efsanedir. Burada Üç Güzeller manzarasıyla çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

Balon Turu

Kapadokya’nın olmazsa olmazı tabi ki balon turudur. Kapadokyaya girildiği andan itibaren gökyüzünü süsleyen yüzlerce balonu görebilirsiniz. Bu balonlar Kapadokya’nın tüm turistik mekanlarını turlayan balonlardır. Bu sıcak hava balonlarını kullanarak sadece birkaç saat içinde tüm turistik yerleri hiç yorulmadan muhteşem bir deneyim edinerek gezmiş olursunuz. Aynı zamanda bu balonlarla yaptığınız gezi sırasında muhteşem manzaraları da görme imkanı bulacaksınız.

 

Bu yazımızda sizlere kısaca Kapadokya’nın tarihinden ve Kapadokya Turları sırasında gezebileceğiniz turistik mekanlardan bahsetmeye çalıştık. Kapadokya Turları hakkında sorularınız ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Güncel Kapadokya Balon Turu Fiyatı

Kapadokya’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler Nelerdir ?

 

 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir