Çanakkale’de Gezilecek Yerler - Mottojoy
mottojoy tatil turları
Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de gezilecek yerler denildiğinde akla gelenler yazmakla bitecek gibi değil. Yine de sizlere Çanakkale tatiliniz için bir nebze fikir vermesi açısından bu yazıyı hazırladık.  

Marmara ve Ege’yi adeta birbirine bağlayan, antik zamanlardan yakın tarihe kadar birçok kültüre ve önemli olaya ev sahipliği yapmış bu kentte gezip görülmesi gereken yerler oldukça fazla. Hatta bu şehre İstanbul tarafından ulaşım sağladığınız taktirde Tekirdağ Çanakkale arası gezilecek yerler bile çokça zamanınızı alacaktır.

Çanakkale’ye gittiğinizde hem şehrin merkezinde hem merkeze uzak yerlerde gezebileceğiniz birçok yer mevcut. Tabii bu şehirde hiçbir yerin o kadar da uzak olmadığını belirtmek gerek. Şehrin merkezinde herhangi bir adresi aradığınızda ‘’denize arkana al, denize doğru yürü’’ gibi tarifleri sık sık duyabilirsiniz. Bir kıyı kenti olması sebebiyle gideceğiniz her yeri denizi kerteriz alarak bulabilmeniz mümkün.

Aslında Çanakkale Şehitlik Gezilecek Yerler listesinin en başında geliyor fakat Çanakkale Şehitliği’ni satır aralarına sıkıştırmak mümkün olmadığından şehitliğe ayrı bir başlık halinde detaylıca değinmek istedik. Yazımızın devamında şehitliğe genişçe yer verdik.

Şimdi gelelim Çanakkale Merkez’de gezebileceğiniz yerlere…  Çanakkale’ye geldiğinizde ilk göreceğiniz yerlerden biri tarihi saat kulesi. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında sayılabilecek saat kulesini görmek için özel bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor aslında. Şehrin çok merkezi bir konumunda yer alan bu kule II. Abdülhamid döneminde 1896 yılında Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır ve özellikle gece ışıklandırmasıyla çok hoş gözükmektedir. Adres tariflerinde saat kulesini de sık sık kullanacağınızı belirtelim.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi deniz kenarına kurulmuş bir kent olan Çanakkale’de uzun bir sahil şeridi yer alıyor. Çanakkale’nin yerli halkı buraya tıpkı İzmir’de olduğu gibi ‘’Kordon’’ adını veriyor. Kordon’un harika manzarasına Kilitbahir ve Eceabat sırtlarının orta noktasında bulunan ‘’Dur Yolcu’’ yazısı da eklenince burada yapacağınız keyif ikiye katlanıyor. Ayrıca Troya filminde kullanılan Truva Atı da Kordon’da yer alıyor. Burada klasikleşmiş Truva Atı ile fotoğraf çekilme aktivitesini gerçekleştirdikten sonra dilerseniz banklarda vakit geçirebilir dilerseniz de kafelerden birinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale’de gezilecek yerler arasında merkezde bulunan ve mutlaka gezmenizi tavsiye edeceklerimizden biri, askeri bir müze olan Çanakkale Deniz Müzesi. Müzede denize demirli bir halde Nusrat Mayın gemisinin bir replikası bulunuyor. Müzenin bahçesini ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz şayet gemiyi gezmek isterseniz giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Çanakkale Deniz Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 12 TL olarak belirlenmiştir. Müze kartın geçersiz olduğunu bildiğimiz bu müze gezmek isteyen öğrencilere ücretsiz hizmet veriyor. Geminin içinde bulunan ve o günleri anlatan simülasyon ödediğiniz giriş ücretine kesinlikle değiyor.

Çanakkale Deniz Müzesi’nden çıktıktan sonra çok yakınınızda tarihi Yalı Camii ve onun hemen yanında ise sizi ücretsiz olarak gezebileceğiniz Kent Müzesi karşılayacak.

Türkülere konu olmuş meşhur Tarihi Aynalı Çarşı ise gezmeden dönülmemesi gereken yerlerden. Burada mini bir Kapalı Çarşı hissi yaşayabilir ve hediyelik eşya dükkanlarından sevdikleriniz için hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca yine merkezde yer alan Çanakkale Seramik Müzesi ve Çanakkale Arkeoloji Müzesi de Çanakkale’de gezilecek yerler arasında ziyaret etmenizi tavsiye ettiklerimizden.

Çanakkale Merkez’deki gezilebilecek yerleri kabaca özetleyebildiysek geçelim merkeze bir nebze uzak olan yerlere. Gökçeada ve Bozcaada’nın eşsiz güzelliğinden bahsetmeden önce Truva Antik Kenti’ne mutlaka değinmek isteriz. Burası yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi bünyesinde barındırıyor. Bu sebeptendir ki hem UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır, hem de Milli Park statüsündedir. Kentin girişinde sembolik bir Truva Atı ve gezip göreceğiniz her ayrıntının yanında açıklaması bulunmaktadır. Bu sebeple bir yandan gezerken bir yandan da tarihi bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Yolunuz Çanakkale’ye düştüyse ve Çanakkale’de Gezilecek Yerler listesinde bütün güzellikleri mutlaka görmek istiyorum diyorsanız Gökçeada ve Bozcada gezi planınızın bir parçası olmalı. Adalarda hem deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir, hem de birbirinden harika manzaralara şahit olabilirsiniz. Bozcaada’da rüzgar güllerine karşı, Gökçeada’da ise Kaleköy’ün eşsiz manzarasında güneşi batırmak unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

Feribot yolculuğu yaparak adalara geçmeden denize girmek isterseniz Çanakkale Assos harika bir tercih olacaktır. Assos, başlı başına bir tatil beldesi olmasının yanında tarihi dokusuyla da oldukça etkileyici bir yer. Şayet Assos tarafına giderseniz Behramkale Köyü, Assos Antik Liman ve Athena Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz.

Çanakkale Şehitlik Gezilecek Yerler

Çanakkale’de Çanakkale Şehitlik gezilecek yerler açısından çok büyük önem taşımaktadır.Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi olarak bilinen yer aslında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın bir bölümüdür. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı olarak tanımlanan alanda birçok tarihi kale, tabya, şehitlik, anıt, müze bulunmasının yanı sıra batık gemiler, toplar, siperler, kaleler, burçlar ve savaştan kalan daha pek çok şey yer almaktadır. Bölgede bulunan şehitliklerde sadece Türk şehitlerin değil Avusturalya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin mezarları da bulunmaktadır. Daha önce de vurguladığımız gibi Çanakkale’de Gezilecek Yerler listesinde ilk başa mutlaka Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi’ni almalısınız.

Çanakkale şehitlikleri turu

Eceabat tarafından Mecidiye Tabyaları’nın bulunduğu kısma doğru ilerlediğiniz taktirde karşınıza ilk çıkan tarihi yapı Kilitbahir Kalesi olacaktır. Kilitbahir Kalesi 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından düşman donanmalarına karşı bir önlem olarak inşa ettirilmiştir. Bu kale Çanakkale Savaşı sırasında Türkler tarafından kullanılmış ve savaşın yoğun olarak yaşandığı alana uzak kaldığından fazla yara almayarak günümüze fazla yıpranmadan sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Kilitbahir Kalesi’nden ileriye doğru devam edildiğinde karşınıza sırasıyla Namazgah, Hamidiye ve Mecidiye Tabyaları çıkacak. Mecidiye Tabyası Seyit Onbaşı’nın 215 kiloluk top mermisini tek başına kucaklayarak kaldırdığı yerdir. Bu sebeple tabyada bir Seyit Onbaşı Anıtı bulunmaktadır.

Çanakkale’de gezilecek yerler listesinde şehitlikler oldukça büyük önem taşıyor. Mecidiye Tabyasının ilerisinde deniz kıyısında, çınar ağaçlarının bulunduğu alanda Havuzlar Şehitliği karşımıza çıkıyor. Burası Kereviz Dere Savaşları’nda şehit olan askerlerin kemiklerinin toplanarak gömüldüğü yerdir.

Buradan sonra rotanıza Alçıtepe Köyü’yle devam etmelisiniz. Burada Son Ok Anıtı, Sargı Yeri Şehitliği, Nuri Yamut Anıtı, Yarbay Hasan Bey Mezarı, İlk Şehitler Anıtı, Helles Anıtı’nı görecek ve Seddülbahir Kalesi’ne ulaşacaksınız. Hem kaleyi hem Ezineli Yahya Çavuş Anıtı’nı gezdikten sonra Seddülbahir Köyü’nü geride bırakarak Morto Koyu’na ulaşabilirsiniz. Burada çok fazla kayıp verildiğinden koya ölü anlamına gelen Morto ismi verilmiştir.

Morto Koyu’ndan sonra Eski Hisarlık Tepesi’ne doğru giden yolda şüphesiz Çanakkale’de gezilecek yerler listesinin en önemli, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın ise en etkileyici yapısı olan Çanakkale Şehitler Abidesi ile karşılaşıyoruz. İnşası 1960 yılında tamamlanan bu anıt tüm Çanakkale Şehitlerimiz adına yapılmıştır. Abidenin yanında 600 şehidin ismi ve temsili mezar taşları bulunurken alt kısmında ise Harp Eserleri Müzesi bulunmaktadır.

Çanakkale Anzak Koyu

Gidip görmeniz gereken yerlerden biri de Anzak Koyu’dur. Burası Anzak Mezarlığı’nın ve Hint Müslümanlara ait mezarların bulunduğu yerdir. Anzak Koyu’nun biraz ilerisinde Damakçı Bayırı Anıtı daha da ileride Yusufcuktepe Yazıtı ve Mestan Şehitliği’ni göreceksiniz.

Aynı yol üzerinde ilerlediğinizde Osmanlı ordusunun üzerine sis çökmesi ve düşman tarafından görülmemesini anlatan efsane ile bilinen İsmailoğlu Tepesi’ne geleceksiniz. Ardından Kireçtepe Şehitliği, Kireçtepe Şehitler Anıtı ve Büyük Kemikli Kitabesi ile karışılacaksınız.

Bigalı köyü’nde ise Atatürk’ün karargah olarak kullanıldığı ev bulunmaktadır. Bölgede ayrıca Conkbayırı Mehmetçik Anıtı ve Conkbayırı Anıt Mezarlığı, Kabatepe Tanıtma Merkezi ve Akbaş Şehitliği’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere Çanakkale’de gezilecek yerler sadeceGelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı düşündüğünüz de bile oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Çanakkale’yi tam anlamıyla gezmek ve tanımak istiyorsanız 2-3 günlük bir tatilin kesinlikle yeterli olmayacağı konusunda uyarımızı yapar şimdiden iyi tatiller dileriz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç