Ayder Yaylası'nda Neler Yapılır? - MottoJoy

Ayder Yaylası’nda Neler Yapılır?

Çeşitli çiçeklerden elde edilen ve sağlığa olan yararlarıyla ün salmış balı, şifalı kaplıcası, ziyaretçilerini büyüleyen doğal güzellikleri ve festivalleriyle bir turizm cenneti: Ayder Yaylası.

Karadeniz’in Rize iline bağlı bir ilçe olan Çamlıhemşin ilçesinin yakınında yer alan Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları’nın eteklerinde bulunan ve ormanlarla sarılı olan bulunmaz güzellikte bir yayladır.

Şifa Deposu: Ayder Kaplıcası

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

13. yüzyıldan itibaren yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Ayder, 19. yüzyılda bölge halklarından olan Halalılar’ın dinlenme noktası olarak kullanılmıştır. 16. yüzyıla kadar varan tarihiyle meşhur Ayder Kaplıca’sında dinlenen Halalılar’ın dinlenme noktası, günümüzde popüler bir turizm konumu olarak ünlenmiştir.

1987 yılında turizm bölgesi ünvanına kavuşan Ayder gerek sağlık turizmi, gerek doğa turizmi açısından bulunmaz bir nimettir. Dağlarla sarılı ve yeşilin her tonunun bulunabileceği bu mucizevi yayla, Ambarlık Şelalesi olarak da anılan Gelin Tülü Şelalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Pek çok hastalığın şifası olarak bilinen Ayder Kaplıcası, çok eski zamanlardan beri hastalıklarına şifa arayan ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kaplıca, günümüzde çevresinde modern hizmet veren tesisleriyle her yıl pek çok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

Yılın her dönemi hem sağlık hem doğa turizmi için ziyaret edilebilecek Ayder Yaylası, huzurlu bir tatil fırsatına ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli konaklama imkanlarının bulunabileceği bu güzel yaylada kaplıca tesisleri en popüler konaklama tercihlerindendir.

Sağlık ve Huzur Bir Arada

Ayder Yaylası Turu

Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirirken, yaylanın kültürel yaşamına dahil olma fırsatına erişebileceğiniz türlü festivalleri de kaçırmamalısınız. Kış sezonunda kardan adam şenliklerine, yaz aylarında ise Kültür Sanat ve Doğa Festivali’ne ev sahipliği yapan bölge, maceraperestler için kış turizmi ve sporları için de pek çok imkan tanımakta. Bölgenin ev sahipliği yaptığı en büyük festival ise Ayder Yayla Şenlikleri.

Kış aylarında düzenlenen Kardan Adam Şenlikleri boyunca konserlere, türlü yarışmalara ve DJ performanslarına katılım sağlamak mümkünken, Kardan Adam Yarışmaları da “En yaratıcı kardan adamı ben yaparım!” diyenler için harika bir etkinlik fırsatı.

Yaz aylarında düzenlenen Kültür Sanat ve Doğa Festivali boyunca ise türlü etkinliklere katılabilir ve dereceye girenlerin ödüllendirildiği boğa güreşlerini izleyebilirsiniz.

Yeşilin En Güzel Tonları

Ayder Yaylası

Fırtına Deresi’ne nazır konumuyla kampçıların vazgeçilmez noktası olan kamp alanları, doğanın keyfini çıkarmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için de birebir.

Ayder Yaylası’nı kucaklayan, türlü bitki türlerini bünyesinde barındıran ormanlarda bulunan Kafkas Gülleri, meşhur Ayder Balı’nın ana malzemesini oluşturmaktadır. Tümüyle organik bu sağlık deposu balın yanı sıra, Karadeniz mutfağının diğer lezzetlerini keşfetmek için de zaman ayırmalısınız.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç