Aileye Özel Turlar - Mottojoy
mottojoy tatil turları
aileye özel tekne turu

aileye özel tekne turu

Aileye Özel Turlar

Bu yazımızda, sizlere aileniz ve sevdiklerinizle birlikte katılabileceğiniz aileye özel turlar ile ilgili bütün ayrıntılardan bahsetmeye çalışacağız. Ailecek tatil dendiğinde akla bir sürü seçenek geliyor. Ailesiyle birlikte kendi özelinde bir tatil geçirmek isteyenlere hitap eden çeşitli turlar olduğu gibi aile içindeki her yaşta bireyin keyif alabileceği aktiviteler de mevcut. 

Bilindiği üzere Covid-19 salgını gündeme geldiğinden beri virüs bulaşmasını önlemek amacıyla sosyal mesafeyi korumak oldukça önemli bir hal aldı. Dolayısıyla birçoğumuz sadece ailemiz ve sevdiklerimizle yakın ilişkiler kuruyor, kalabalık ortamlardan kaçınıyor, tatil planımızı bu durumu göz önüne alarak şekillendiriyoruz. Hatta Covid-19 hayatımıza yeni bir kavramın da girmesine sebep oldu. Bu kavramla birlikte her birimiz eski tatil alışkanlıklarımızı bir kenara iterek izole tatil arayışına girdik. Aileye özel turlar da izole tatil kavramı ile oldukça uyumlu aktiviteler olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu sayede hem kalabalık ortamlardan kaçınmış hem de sadece aileniz ve sevdikleriniz ile sosyalleşmiş oluyorsunuz. 

İzole Tatil 

Covid-19 salgını sebebiyle ortaya çıkan izole tatil anlayışı kısa bir süre içerisinde hemen herkes tarafından benimsendi. Bilindiği üzere ülke genelinde uzun bir süre karantina uygulamasına maruz kaldık. Kış boyunca sosyal hayattan uzak kalmamız, yaz aylarına geldiğimizde tatile olan ihtiyacımızı daha da arttırdı. Fakat bir yandan tatil hayalleri kurarken bir yandan uzmanların kalabalık tatil bölgelerinin yoğun risk taşıması nedeniyle daha minimal şartlarda tatil yapılması gerektiği ile ilgili yaptığı uyarılara da kulak verdik. 

Bu uyarıları dikkate alanlarımız için aileye özel turlar önem kazanırken villa, tekne, yat ve karavan kiralama oranları hızla arttı. Bu bağlamda butik oteller ve kamp alanları da sıklıkla tercih edilen yerler arasına girdiler. Bir yandan ailemizle birlikte güzel bir tatil geçirmemizi sağlarken bir yandan bizi riskli bölgelerden uzak tutan bu seçenekler de tıpkı aileye özel turlar gibi bizlere ağırlıklı olarak izole tatil kavramını çağrıştırıyor. Fakat aileye özel turları izole olmayan -Aquapark eğlencesi, jeep safari gibi- sadece bütün aile bireylerinin ortak keyif alabilecekleri aktiviteler olarak değerlendirmek de mümkün. 

Aileye Özel Tekne Turu

Ülkemizde Kaş, Marmaris, Fethiye gibi birçok tatil bölgesinde aileye özel tekne turu hizmeti verilmektedir. Bu turlar için kullanılan tekneler genellikle 8-12 kişilik olmaktadır. Bir tekneyi tek bir aile veya grup olarak aileye özel turlar için kiralayabileceğiniz gibi otel odası mantığıyla tekneden bir veya birkaç kabin kiralamanız da mümkündür. Tabii ki günümüzdeki şartlar göz önüne alındığında izole bir tatil için en çok tercih edilen bütün bir tekneyi kendi özelinizde kiralamaktır. 

Aile tekne turları günlük olarak yapılabileceği gibi 2 gece 3 günlük seçenekten başlanarak 7 gece 8 günlük çizilen rotaya kadar çıkabilmektedir. Hatta seçeceğiniz firmaya bağlı olarak bu süre daha da uzatılabilmektedir. Bölgeye göre değişmekle beraber bazı firmalar sabit rotalarından şaşmaz iken bazıları hava koşulları, rüzgarın durumu ve akıntı gibi etkenlerin göz önünde bulundurulması şartıyla kendinize özgü bir rota oluşturmanıza imkan sağlamaktadır. Fakat bunun için aileye özel turlar düzenleyen firmaların yanı sıra tur bölgesinin rota açısından opsiyonlu olup olmaması da oldukça önemlidir. Yani bazı bölgelerde zorunlu olarak standart bir rota izlenmesi gerekmektedir.  

Covid-19 tedbirleri kapsamında, deniz turizmiyle ilgili yapılan düzenlemeler gereği; tekne personellerinin düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirildiğini ve teknelerin de belli aralıklarla dezenfekte edildiğini belirtmek isteriz. 

Ailenizle birlikte denizle tamamen iç içe olacağınız, Bodrum’dan Antalya’ya kadar birbirinden eşsiz koylarda maviyle yeşilin dansına şahit olup, akvaryum gibi sularda yüzme fırsatı bulacağınız söz konusu turlarda zaman zaman karaya da çıkılmakta tercihe bağlı olarak tarihi ve özel yerler ziyaret edilebilmektedir. 

Kaş Aileye Özel Tekne Turu

Antalya’nın incisi niteliğinde bir tatil beldesi olan Kaş aileye özel tekne turu için sıklıkla tercih edilen yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Batı kısmında Kalkan ve Fethiye, Doğu’da ise Kemer gibi sahil beldelerine oldukça yakın olan Kaş bu sebeple büyük bir çeşitlilik sunmaktadır. 

Kaş dalış severler için de oldukça uygun bir yer olarak karşımıza çıktığından burada tekne turları oldukça yaygın. Tekne ile düzenlenen günübirlik gezi turlarının yanı sıra Kaş’ta tüplü dalış için özel olarak düzenlenen turlar da bulunuyor. Aileye özel turlar da yine aynı seçeneklerle sunuluyor. Dilerseniz ailenizle birlikte günübirlik tekne kiralayabiliyor ya da daha önce bahsettiğimiz gibi gün sayısını arttırabiliyorsunuz. 

Kaş’ta düzenlenen günübirlik tekne turlarının birçok farklı seçeneği bulunuyor. Örneğin; bu turlardan birinde Yağlıca Koyu, Akvaryum Koyu ve Tersane Koyu’nda yüzme; Batıkşehir, Kaleköy ve Kral Mezarlarını gezme şansı buluyorsunuz. Bir diğer turun rotası ise Fare Adası, Gerenlik Plajı, Deve Taşı Koyu ve Akvaryum Koyu şeklinde çiziliyor. Bunun gibi birbirinden farklı birçok seçenek mevcut. 

2 gece 3 günlük veya daha uzun süreli tekne turları genellikle mavi tur veya mavi yolculuk olarak isimlendiriliyor. Kafanızda bir fikir oluşturması açısından sizlere 3 gece 4 günlük aileye özel turlar arasına girebilecek standart bir mavi turu örneklemek isteriz. 

Tekneye Kaş Yat Limanı’ndan binilmesinin ardından turun ilk günü için start verilmiş oluyor. İlk odalara yerleşilmesinin ardından gece Kaş Limanı’nda geçiriliyor. İkinci gün Limanağzı’na doğru hareket ediliyor ve ilk durak İnönü Koyu oluyor. Ardından Kocakarı Koyu’na geçilerek burada geceleniyor. Üçüncü gün gezilen yerler Tersane Koyu ve Batık Şehir olurken gece son durak olan Gökkaya Koyu’nda geçiriliyor. Dördüncü gün Korsan Mağarası geziliyor ve Demre Yat Limanı’na geçiliyor. Burada Andriake Müzesi, Myra Antik Kenti ve Noel Baba Müzesi’ni ziyaret edebiliyorsunuz. Tur Noel Baba Müzesi’ne yapılan ziyaretin ardından sonlanmış oluyor.

Kaş’ta aileye özel turlar düzenleyen birçok firma bulunurken firmaların sunduğu imkanlar ve rotalar farklılık gösterebiliyor.  

Üçağız Aileye Özel Tekne Turu

Antalya’nın Demre ilçesinin yakınlarında bulunan Üçağız aileye özel tekne turu hizmetinin sunulduğu şirin bir köy. Bu köy tarihi yapısı ve doğal dokusu sebebiyle sit alanı olarak ilan edilen yerlerden biri. 

Üçağız Aileye Özel Tekne Turu

Üçağız’da günübirlik düzenlenen tekne turları aslında bölgeye yakın yerlerde yapılan diğer tekne turlarına benzer bir rota çiziyor. Yani Üçağız’da yapılan günübirlik tekne turlarına katıldığınız taktirde tıpkı Kaş kalkışlı turlara benzer şekilde Akvaryum Koyu, Tersane Koyu, Korsan Mağarası ve Batıkşehir gibi yerleri geziyorsunuz. Fakat Üçağız tekne kiralama yoluna gittiğinizde rotayı genişleterek daha fazla yer gezmenize imkan sağlıyor. 

Üçağız’da düzenlenen aileye özel turlar arasından seçtiğinizi gün sayısını arttırarak bir mavi tura dönüştürürseniz kesinlikle pişman olmayacağınızı belirtelim. Bu sebeple ailecek yapabileceğiniz Üçağız tekne turu sizlere izole bir tatil için önerebileceklerimiz arasında. 

Marmaris Aileye Özel Adalar Tekne Turu

İzole tatil dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de Marmaris aileye özel adalar tekne turu oluyor. Bu turu ailenizle birlikte günübirlik olarak yaptığınız taktirde -hava durumuna göre rota değişebilse de- Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu, Kamelya Adası, Dişlice Adası ve Tavşan Adası’nı gezip görmüş ve bu güzel yerlerin berrak sularında yüzme imkanı bulmuş oluyorsunuz. Fakat ailenizle birlikte mavi tur şeklinde bir Marmaris adalar tekne turu yapmak için bir tekne kiraladığınız taktirde firmanın önerileri doğrultusunda hem kendi rotanızı oluşturabiliyor hem de gün sayısına bağlı olarak rotayı istediğiniz kadar genişletebiliyorsunuz. Şu ufak bilgilendirmeyi de yapmak isteriz: Marmaris 12 adalar tekne turu Hisarönü tekne turu olarak da adlandırılabiliyor. 

Aileye özel turlar için oldukça elverişli olan Marmaris ve civarında çok sayıda ada ve koy bulunuyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi öneriler doğrultusunda bu ada ve koyları baz alarak istediğiniz rotayı oluşturabiliyorsunuz. Civarda bulunan ada ve koylardan bazıları Akvaryum, Çiftlik, Amos, Kumlubük, Yeşil Deniz, Emel Sayın, Bencik, Lacivert Koyları; Cennet, Dişlice, Kamelya, Tavşan, Sedir ve Fenerli Adalarıdır.

Fethiye Aileye Özel Tekne Turu

Tekne turları denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Fethiye aileye özel tekne turu hizmeti veren birçok firmayı barındırması sebebiyle izole tatil için de sıklıkla tercih edilen yerlerden biri. 

Fethiye: Aileye Özel Tekne Turu : https://mottojoy.com/tr/tourservices/fethiye-aileye-ozel-tekne-turu-158

Fethiye’de düzenlenen günübirlik tekne turları firmaya göre değişen rotalar izliyor. Örneğin; aileye özel turlar düzenleyen bir tekne Tersane Adası, Bedri Rahmi Koyu, Kleopatra Hamamı, Kızıl Ada ve Samanlık Koyu’nu ziyaret ederken bir diğeri Akvaryum Koyu, Gemile Adası, Deve Plajı, Soğuk Su Koyu, Kelebekler Vadisi ve Mavi Mağara rotasını izleyebiliyor. 

Aileye özel turların günübirlik düzenlenen seçenekleri olduğu gibi diğer turlara benzer şekilde gün sayısı arttırılarak birkaç günlük yolculuklar şeklinde de tasarlanabiliyor. Dilerseniz sizlere ailecek çıkabileceğiniz, 7 gece 8 gün olarak düzenlenen bir turun detaylarından bahsedelim. (Rotanın, ziyaret edilen ve geceleme yapılan yerlerin aileye özel tekne turu Fethiye firmalarına ve sizin isteklerinize göre farklılıklar gösterebileceğini hatırlatalım.)

Birinci gün Fethiye Limanı‘ndan tekneye binilerek odalara yerleşilecek ve gece burada geçirilecektir. Tekne ikinci gün Kızıl Ada’ya üçüncü gün ise Göcek’e demirlenecek olup burada opsiyonlu olarak düzenlenen aileye özel turlar arasına giren Dalyan turuna katılabilirsiniz. Tabii tüm gününüzü teknede de geçirebilirsiniz. Fakat belirmemizde fayda var: Dalyan turunda Likya kaya mezarları ve İztuzu plajına yapılan ziyaretlerin yanı sıra çamur banyosu keyfi de sizleri bekliyor olacak. Dördüncü gün Göcek Körfezi içindeki adalar ve koylar gezilirken, beşinci gün de yine civardaki koylarda dolaşılacak ve bunlardan birinde gecelenecektir. Ertesi gün teknenin demirlendiği yer Fethiye Körfezi’nde bulunan Tersane Adası olacak. Yedinci gün ise hem tüm gün koyları gezeceğiniz hem de tekne Fethiye Limanı’na demirleneceğinden akşam Fethiye’yi gezme şansı bulacağınız bir gün oluyor. Kıyı boyunca yürüyüş yapabilir, buradaki kafelerde içeceklerinizi yudumlayarak sohbet ederken kendi aranızda aileye özel turlar hakkında övgüler yağdırabilirsiniz. Ertesi gün ise sabah kahvaltısının ardından tekneden ayrılırken bir sonraki tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz. 

Fethiye Aileye Özel Jeep Safari Turu

Ailenizle birlikte macera dolu bir gün geçirmek istiyorsanız Fethiye aileye özel Jeep safari turu kesinlikle sizin için biçilmiş kaftan. Bu turda 4×4 Jeep’ler ile hem çok heyecanlı hem çok eğlenceli anlar yaşayacaksınız. 

Fethiye Jeep safari turları firmaları farklı olsa da hemen hemen aynı rotayı izliyorlar. Bu turlarda Likyalıların hakimiyetindeyken Osmanlıların eline geçen Tlos antik kenti, doğal bir park olan Yakapark ve Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğine sahip, doğa harikası Saklıkent Kanyonu’nu geziyorsunuz. Fakat gezi sırasında ailecek birçok farklı aktiviteye katılma hakkına da sahipsiniz. Aileye özel turlar kapsamında Jeep safari esnasında yapabileceğiniz aktiviteler Şelale yürüyüşü, kanyon yürüyüşü, ringo rafting ve zipline bunlardan bazıları. Ayrıca su savaşı ve çamur banyosu gibi sürprizlerle de karşılaşabiliyorsunuz.

Aileye Özel Jeep Safari Turu


Fethiye: Aileye Özel Saklıkent Jeep Safari turu detayları için :
https://mottojoy.com/tr/tourservices/fethiye-aileye-ozel-saklikent-jeep-safari-162

Dilerseniz sizlere Fethiye’de katılabileceğiniz standart bir Jeep safari turundan bahsedelim. Bu turlarda genellikle kaldığınız yerden alınarak turun başlangıç noktasına götürülüyorsunuz. Tur hakkında yapılan bilgilendirme ve uyarıların ardından ilk durağınız Tlos antik kenti oluyor. Burada bir yandan gezerken bir yandan bol bol fotoğraf çektikten sonra ikinci durağınız olan Yakapark’a hareket ediyorsunuz. Burada bulunan soğuk su havuzlarında yüzebileceğiniz gibi ağaçların gölgesinde dinlenerek serin ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bu arada buradaki soğuk su havuzlarında 5 dakika boyunca kalabilenlerin ücretsiz içecek kazandığını da belirtmek isteriz. 

Aileye özel turlar arasında en sevilenlerden biri olan Jeep safari turu devam ederken bir sonraki durağınız Saklıkent oluyor. Burada hem yemek yiyecek hem de kanyonu gezme fırsatı bulacaksınız. Gezintinin ardından dilerseniz Ringo Rafting, Bungee Jumping veya Zipp Lane aktivitelerine katılabilirsiniz. 

Saklıkent’ten ayrılmanızın ardından yararları anlata anlata bitirilemeyen çamur banyosuna girebilirsiniz. Buradan Likyalıların başkenti olan Xhanthos şehrini ziyarete ardından ise ünlü Patara Plajı’na hem yüzmeye hem de Caretta Carettaların yumurtlama alanlarını görmeye gideceksiniz. Burada geçirilen keyifli zamanların ardından ise Fethiye Jeep safari turu sonuna gelmiş olacaksınız. 

Bu yazımızda sizlere ailenizle birlikte izole bir tatil yapmak için tercih edebileceğiniz seçeneklerden ve bunların en çok rağbet görenlerinden bahsetmeye çalıştık. Şayet yazımızı baştan sona kadar okuduysanız aileye özel turlar arasında tekne turlarının önemli bir yere sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Özellikle deniz tutkunları için dolu dolu bir tatil vadeden bu izole tatil seçeneği eminiz ki sizleri de cezbetti. Öyleyse sizlere tatiliniz için tercih aşamasında kolaylıklar ve şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp ile İletişime Geç